تامین زمین و واریز وجه اولیه ، شرط اصلی برای اجرای مسکن ملی است

شیراز - ایرنا-  جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بیان داشت : برنامه دولت برای احداث ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی سهمیه بنیاد مسکن زمانی محقق خواهد شد که متقاضیان واریز اولیه وجه داشته باشند و برای تمامی آنها زمین جهت اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده باشد.

حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور روز یکشنبه به همراه  مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن کشور  از پروژه مسکونی کوثر در سلطان آباد شیراز بازدید کرد و در جریان این بازدید بیان داشت : بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با وجود عدم مسئولیت برای تامین زمین برای برخی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به دلیل اهمیت موضوع و برای همکاری با اجرای این طرح، برای یکهزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، زمین تامین کرد و در اختیار متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرار داد.

وی ،  از افزایش هزینه تمام شده ساخت مسکن ملی برای واحدهای دو طبقه خبر داد و افزود: مسکن ملی برای دهک‌های متوسط جامعه است  و متولی مسکن دهک‌های  اول تا سوم ، نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد و سایر دستگاه هاست ، حساب ۱۰۰ امام (ره)  اما در برخی پروژه‌ها کمک می‌کند که برای این اقشار نیز سرپناه مناسب ساخته شود ؛ اما در طرح اقدام ملی تامین هزینه بر عهده خودِ متقاضی است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور همچنین با اشاره به کمک حساب ۱۰۰ و بنیاد مسکن برای احداث سرپناه مناسب جهت اقشار آسیب پذیر گفت: ۱۷ هزار واحد مسکن شهری با بهره‌مندی از ظرفیت مالی حساب ۱۰۰ امام (ره) ، آورده متقاضیان و مشارکت مردمی، طی امسال ساخته و تحویل متقاضیان می‌شود.

وی ادامه داد : بنیاد مسکن علاوه بر برنامه احداث ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی که هم‌اکنون نزدیک به ۳۰ هزار واحد آن تعیین تکلیف شده است، احداث واحدهای مسکونی شهری را با بهره مندی از ظرفیت مالی حساب ۱۰۰ امام (ره) در برنامه دارد.

حق شناس اضافه کرد: بنیاد در احداث ۱۷ هزار مسکن شهری در سراسر کشور، با متقاضیان وارد تعامل شده و بخشی از کار انجام شده است که انتظار می رود تا پایان سال این واحدها تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

حق‌شناس همچنین در خصوص آخرین روند احداث مسکن در طرح اقدام ملی مسکن که تحت مسئولیت بنیاد مسکن به شکل مستقیم و غیرمستقیم احداث خواهد شد، افزود: ۲۹ هزار و ۹۳۴ هزار نفر از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تحت‌ مسئولیت بنیاد تاکنون واریز وجه داشته‌اند .

وی با تاکید بر اینکه بنیاد مسکن در حال حاضر متعهد به احداث و تکمیل واحدهای مسکونی ملی برای ۲۹ هزار و ۹۳۴ نفر است، گفت: متقاضیانی که کمتر از ۴۰  میلیون تومان واریز کرده باشند از طرح خارج می‌شوند.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور یکی از مشکلاتی که در اجرای طرح اقدام ملی مسکن مانع ایجاد کرده و موجب کندی روند کار شده را  موضوع صدور پروانه ساختمانی دانست و خواستار ایجاد تعامل در این زمینه شد و گفت: برنامه ریزی برای ساخت  حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکن اقدام ملی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و برخی شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که مورد توافق با وزارت راه و شهرسازی بوده را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پذیرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها