۳۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۰۹
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84155377
۰ نفر

برچسب‌ها

کریسمس متفاوت اروپایی‌ها در چهاردیواری خانه‌ها

تهران- ایرنا- مردم کشورهای اروپا پس از اعمال تدابیر شدید ناشی از همه‌گیری کرونا، ناچارند تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی را به شکلی متفاوت با گذشته، بدون جشن، مهمانی و سفر در چهاردیواری خانه ها بگذرانند.

به گزارش ایرنا؛ با شدت گرفتن همه گیری کرونا، روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ و تعطیلات سال نو امسال برای بسیاری از مردم قاره سبز به ملال آورترین تعطیلات آنها در چندین دههه اخیر تبدیل می شود. برخی کشورها مانند ایتالیا ، اتریش و سوئد به دلیل افزایش موارد ابتلا، اقدامات کرونایی خود را قبل و پس از تعطیلات شدت بخشیده اند و کشورهای دیگر مانند آلمان، فرانسه و یونان تصمیم گرفته اند محدودیت های خاصی را برای کریسمس به اجرا بگذارند.

نشریه هاندلزبلات آلمان در این پیوند نوشت: مردم شهرهای رم، مادرید، پاریس، آتن، وین، استکهلم و لندن در مناسبتی مانند کریسمس در چهاردیواری خانه های خود محبوس شده اند. آنچه که پیش‌تر کابوس به نظر می رسید، اکنون برای بسیاری از آنها به واقعیت تلخی تبدیل شده است.


کابوس شب کریسمس در ایتالیا

در ایتالیا جوزپه کونته نخست وزیر با ابراز تأسف از این وضع، به مردم خود گفت: «ما باید اقدامات را سخت تر می کردیم؛ این یک تصمیم دشوار بود.» برابر تصمیم دولت، برگزاری جشن های بزرگ خانوادگی و دیدار با اقوام در سایر مناطق ممنوع شده است. دولت همچنین محدودیت های گسترده سفر برای کریسمس وضع کرده که از ۲۱ دسامبر (اول دی) تا ۶ ژانویه (۱۷ دی) به اجرا گذاشته می شود و ایتالیایی ها فقط در صورت داشتن دلایل موجه پزشکی یا حرفه ای مجاز به ترک منطقه خود هستند.

به این ترتیب تمام ایتالیا در تعطیلات و روزهای سال نو دوباره در یک تعطیلی سراسری فرو می رود. همچنین در سه بازه زمانی از شب کریسمس تا ۲۷ دسامبر، از شب سال نو تا ۳ ژانویه و همچنین در ۵ و ۶ ژانویه (۱۶ و ۱۷ دی) که تعطیلات رسمی در ایتالیاست، کل کشور به یک "منطقه قرمز" تبدیل می شود؛ شهروندان تنها در صورتی مجاز به ترک خانه خود هستند که به خرید بروند یا به دکتر مراجعه کنند، به محل کار بروند یا به تنهایی ورزش کنند.

کونته با اشاره به آغاز روند واکسیناسیون در این کشور از ۲۷ دسامبر (۷ دی) نوید پایان این روزهای کابوس‌وار را به مردم ایتالیا داده است. با این وجود، او هنوز هم در مورد اوج گیری منحنی آلودگی بسیار نگران است. آخرین آمار آلودگی های جدید این کشور در یک روز حدود ۱۸ هزار نفر بود و ۶۷۴ نفر ظرف همین مدت از عواقب ویروس جان باختند.

متفاوت ترین سال نو در سوئد

در سوئد، راهبرد «بدون تعطیلی و بدون اجبار به استفاده از ماسک» دولت این کشور به عنوان یک راهبرد خاص توصیف شده بود. اما جذابیت این راهبرد دیگر تمام شده است. با توجه به افزایش شدید آلودگی و مرگ و میرها، دولت سوئد محدودیت های شدیدتری را اعمال می کند. «استفان لوفون» نخست وزیر سوسیال دموکرات سوئد جمعه اعلام کرد که کریسمس امسال با گذشته بسیار متفاوت خواهد بود.

برای نخستین بار از زمان شیوع بیماری همه گیر، این کشور لزوم داشتن ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی محلی را اجرایی کرده است. در مدارس، یادگیری برای دانش آموزان مقاطع بالا حداقل تا ۲۴ ژانویه (۵ بهمن) به شکل مجازی خواهد بود.

علاوه بر این، در محیط های عمومی مانند رستوران فقط چهار نفر مجاز به حضور همزمان هستند. بنا بر تصمیم دولت سوئد، فروشگاه ها و مراکز خرید نیز فقط به شرطی اجازه ورود به افراد بیشتر را می دهند که "ازدحام جمعیت" به وجود نیاید. اگر قوانین جدید رعایت نشود، دولت سوئد حق تعطیلی مغازه ها را نیز برای خود محفوظ می داند. این واقعیت که اکنون این اتفاق نمی افتد نیز به دلیل فقدان مبنای قانونی است.

چندین هفته است که سوئد با شمار زیاد آلودگی ها مواجه شده است. بخش های مراقبت های ویژه در بیمارستان ها اشباع شده است. تاکنون تقریباً ۸۰۰۰ نفر از آلودگی کرونا در سوئد کشته شده اند و به همین دلیل دولت از شهروندان خواسته که از رفتن به دیدار نزدیکان در کریسمس خودداری کنند و در صورت امکان فقط با نزدیکترین اعضایی که در یک خانه زندگی می کنند ملاقات کنند.

افزایش نگرانی های مردمی با وجود رفع محدودیت ها در فرانسه

کریسمس امسال فرانسوی ها محدودیت های کمتری نسبت به کشورهای همسایه خواهند داشت؛ دولت، مقررات منع رفت و آمد بین ساعت ۸ شب تا ۶ صبح را که از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) اعمال شده بود، فقط برای شب کریسمس برداشته و افراد می توانند به سراسر کشور سفر کنند. همه مغازه ها باز خواهند بود و مانعی برای برگزاری یک جشن با خانواده یا دوستان وجود ندارد.

با این حال، این نگرانی وجود دارد که به احتمال زیاد ذخایر مواد غذایی در فروشگاه ها به طرز چشمگیری کاهش یابد. داروسازان از هجوم مردم برای خرید آزمایش های سریعی که می توان به صورت رایگان انجام داد، خبر می دهند. بسیاری از افراد می خواهند با انجام این آزمایش‌ها با خیالی آسوده‌تر به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود سر بزنند.

اما در شب سال نو، برخلاف آنچه بسیاری امیدوار بودند، ساعت ۲۰:۰۰ قانون منع رفت و آمد اعمال خواهد شد. بخاطر ایام تعطیلی، ماندن مهمان هایی که تا ساعت ۸ شب به خانه بر نمی گردند، در آپارتمان میزبان ممنوع نیست. جشن های دسته جمعی بشدت ممنوع است و بیش از ۶ بزرگسال نباید دور هم جمع شوند.

مصرف مشروبات الکلی در مکان های عمومی ممنوع است؛ رستوران ها فقط می توانند وعده های غذایی را تهیه و ارسال کنند و محل سرو غذا به روی همگان بسته است. عصر جمعه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که به کووید-۱۹ مبتلا شده، از مردم خواست برای محافظت از خود و دیگران حداکثر تلاش خود را به کار گیرند. او گفت ویروس، دوباره در حال گسترش است؛ قویتر از قبل و هیچ کس در برابر آن مصون نیست.

اتریش سومین تعطیلات سراسری را کلید زد

سباستین کورتس صدراعظم اتریش، عصر جمعه از آغاز سومین تعطیلی سراسری از ۲۶ دسامبر (۶ دی) خبر داد و گفت: «در اروپا، مردم از زمستان می ترسند. اگر اکنون کاری انجام نشود، فصل سرما می تواند تأثیر چشمگیری بر تعداد افراد آلوده داشته باشد.»

دولت اتریش در روزهای پایانی سال قوانینی را که قبلاً وضع شده، بار دیگر اعمال می کند: حداکثر ۱۰ نفر می توانند در یک مهمانی شرکت کنند، محدودیت های خروج به طور موقت برداشته می شوند اما نباید در شب سال نو مهمانی برگزار شود.

از ۱۸ ژانویه (۲۷ دی) دولت می خواهد به آرامی زندگی اجتماعی و فعالیت های فرهنگی را از سر بگیرد. با این حال، برای بازدید از یک تئاتر یا رستوران، مهمانان باید یک آزمایش سریع را آخر هفته انجام دهند. کسانی که این کار را انجام نمی دهند حداقل به مدت یک هفته از حضور در تجمعات منع می شوند.

پیش‌تر بین ۱۷ نوامبر تا ۷ دسامبر تدابیر سخت کرونایی در اتریش به اجرا در آمد. در این مرحله تقریباً همه مغازه ها تعطیل بودند و مدارس در حال بازگشت به شیوه یادگیری از راه دور بودند. این اقدامات موفقیت آمیز بود؛ در حالی که در ۱۱ نوامبر حدود ۹۲۰۰ آلودگی جدید ثبت شده بود، تا ۱۸ دسامبر این رقم به حدود ۲۰۰۰ نفر کاهش یافت. با این حال این رقم هنوز هم بیشتر از انتظار دولت است.

کلاف سردرگم تعطیلات در یونان

آتن، پایتخت یونان هیچگاه به اندازه دوره قبل از کریسمس چراغانی نیست. هزاران چراغ در مرکز شهر می درخشند. «کوستاس باکوگیانیس» شهردار آتن می گوید در این کریسمس که متفاوت است، همه به کمی شادی و اعتماد به نفس، لبخند و کمی نور احتیاج دارند. اما با تمام این اقدامات، در شهر خبری از روح کریسمس نیست. تعداد کمی از مردم به سفر رفته اند و بیشتر آنها گویی در خانه های خود زندانی شده اند. رسانه های یونان می خواهند با دعوت از هنرمندان و برگزاری شوهای تلویزیونی کمی از ناراحتی های این "تعطیلات سیاه" یا "کریسمس پرعذاب" بکاهند.

موج دوم همه گیری با قدرت تمام به یونان رسیده است. از ابتدای ماه نوامبر، بیش از دو برابر بیشتر از ۹ ماه قبل در این کشور آلودگی وجود داشته است و شمار کشته شدگان حتی پنج برابر شده است. یونان اکنون وارد ششمین هفته محدودیت های شدید کرونایی شده است.

فروشگاه های مواد غذایی، مغازه ها و مدارس تعطیل است. از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح از جمله در تعطیلات رسمی منع رفت و آمد برقرار است. در طول روز فقط با یک دلیل معتبر به عنوان مثال برای رفتن به محل کار یا سوپرمارکت می توان از آپارتمان خارج شد.

کلیساها نیز که از ابتدای ماه نوامبر بسته شده بودند، می توانند برای کریسمس باز شوند اما تعداد بازدیدکنندگان محدود است؛ بسته به اندازه کلیسا، فقط ۲۵ تا ۵۰ نفر اجازه حضور دارند. برای مهمانی های خصوصی نیز محدودیت هایی وجود دارد؛ حداکثر ۹ نفر از دو خانواده می توانند با هم باشند. بسیاری از کارشناسان حتی این حد بالا را بسیار سخاوتمندانه می دانند. آنها هشدار می دهند که پس از جشن های سال نو، خطر افزایش مجدد آلودگی وجود دارد.

دولت انگلیس ترمز اضطراری را می کشد

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس اواسط هفته گفته بود که منع کردن مردم از برگزاری جشن های خانوادگی در کریسمس "غیرانسانی"  است اما روز شنبه این سخن خود را پس گرفت. وی از مشاهده ویروس جدید کرونا در جنوب انگلیس خبر داد که بسیار مسری تر از آن است که تصور می شد. به همین علت، حدود ۱۸ میلیون انگلیسی در لندن و جنوب انگلیس اکنون باید در خانه بمانند و اجازه برگزاری جشن در خانه های دیگر را ندارند. با این حال در بقیه کشور، حداکثر سه خانوار می توانند در روز کریسمس با یکدیگر ملاقات کنند. دولت منطقه ای اسکاتلند نیز برای یک روز اجازه برگزاری جشن را داد و در عین حال، ممنوعیت سفر بین اسکاتلند و انگلیس را صادر کرد.

از ابتدای دسامبر تعداد آلودگی ها در انگلیس بشدت در حال افزایش است؛ در همین راستا ویروس شناسان توصیه کردند؛ قوانین تماس به ویژه برای کریسمس رعایت شود.

در این میان، تغییر عقیده لحظه آخری جانسون باعث خشم مردم شد. بسیاری از خانواده ها دوست داشتند قبل از برنامه ریزی برای تعطیلات کریسمس و خرید عمده، تکلیف خود را بدانند. نخست وزیر باید انتظار خیزش مخالفانش در جناح محافظه کار را داشته باشد. در زمان حاضر روزانه حدود ۵۰۰ نفر در انگلیس بر اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست می دهند.

آلمان؛ امیدوار به واکسیناسیون سراسری

از چهارشنبه گذشته محدودیت های شدید در سراسر آلمان در حال اجراست. بیشتر مغازه ها تعطیل هستند. مدارس و مراکز مراقبت های روزانه نیز عمدتاً تعطیل شده اند. در همین روز و همزمان با اجرای این سیاست ها، تعداد مرگ و میر ثبت شده روزانه از بیماری همه گیر کووید-۱۹ در آلمان در چهارشنبه گذشته به بالاترین حد خود رسید و با با ۹۵۲ نفر، رکورد مرگ و میر در یک روز از  زمان آغاز همه گیری تا کنون را شکست.

این تدابیر قرار است تا ۲۱ روز به اجرا گذاشته شود و سپس دولتهای فدرال و ایالتی در مورد چگونگی ادامه آن رایزنی خواهند کرد. این در حالی است که بسیاری از فعالان اقتصادی و سیاستمداران آلمان به دلیل پیامدهای سنگین این تعطیلی های گسترده، مخالف ادامه آن هستند.

دولت آلمان قصد دارد از ۲۷ دسامبر (یکشنبه آینده) واکسیناسیون سراسری را در این کشور آغاز کند. پرسنل مراکز درمانی و افراد آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا از جمله سالمندان در اولویت واکسیناسیون سراسری قرار دارند.

اسپانیا پایتخت را قرنطینه می کند

در اسپانیا از ابتدای هفته و پس از چند دوره کاهش، آلودگی ها دوباره در حال افزایش است. ترس زیادی وجود دارد که موج سوم در حال آغاز شدن است. بنابر این بسیاری از مناطق مقررات مربوط به کریسمس را سخت تر کرده اند. جزایر قناری، مناطق مایورکا، مادرید، والنسیا، گالیسیا و آستوریاس اجازه برگزاری جلسات حداکثر شش‌نفره را به جای ۱۰ نفر برنامه ریزی شده در ابتدا که مجاز به برگزاری جشن کریسمس و سال نو با هم بودند، مجاز دانسته اند.

در منطقه مادرید، با ۲۶۲ مورد جدید آلودگی در ۱۴ روز گذشته، رستوران ها و مغازه ها همچنان باز خواهند ماند. منع رفت و آمد که هفته ها از نیمه شب در جریان است، در تعطیلات تا ساعت ۱:۳۰ بامداد افزایش می یابد. این زمان برای اسپانیا نسبتاً زود است؛ زیرا شب اغلب قبل از ساعت ۱۰ شب شروع نمی شود. از ۲۳ دسامبر (۳ دی) منطقه پایتخت نیز قرنطینه خواهد شد و فقط خانواده ها مجاز به ترک یا ورود به محل زندگی خود هستند.

در کاتالونیا رستوران ها فقط از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۹:۳۰ صبح و برای ناهار از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۳:۳۰ بعدازظهر مجاز به فعالیت هستند. خارج از این مواقع، فقط خدمات تحویل، مجاز است. از ۲۱ دسامبر تا ۱۱ ژانویه، ۴۲ منطقه کاتالونیا قرنطینه می شوند. در کریسمس و شب سال نو، حداکثر ۱۰ نفر از دو خانوار می توانند ملاقات کنند و در روزهای دیگر ۶ نفر.

مقررات سخت برای مسافران در بلژیک

دولت بلژیک با توجه به مقررات سفر در فصل کریسمس، قوانین کرونا را دوباره سخت گرفت. هر کس که بیش از ۴۸ ساعت در یک منطقه خطرناک بماند، باید به مدت یک هفته در قرنطینه باشد.

گردشگران خارجی باید یک تست منفی نشان دهند که حداکثر باید ۴۸ ساعت از تاریخ آن گذشته باشد. شرکت های هواپیمایی نیز نباید مسافران را بدون گرفتن آزمایش کرونا جابجا کنند. همچنین پیست های اسکی در سراسر بلژیک در این ایام تعطیل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha