با اخراج اشغالگران از شهیدان سلیمانی و المهندس قدردانی شود

بغداد - ایرنا - نماینده پارلمان عراق تاکید کرد که برای قدردانی از فرماندهان شهید سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی»، باید نیروهای آمریکایی از عراق اخراج شوند.

به گزارش ایرنا، «عالیه نصیف» نماینده ائتلاف «دولت قانون» در پارلمان عراق امروز (یکشنبه) در سخنانی تاکید کرد که وظیفه شرعی و اخلاقی ایجاب می‌کند که ما اشغالگران را از خاک کشورمان اخراج کنیم.

وی گفت که حادثه شهادت ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق و همقطارانش با اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق پاسخ داده خواهد شد.

این نماینده ائتلاف دولت قانون که ریاست آن را «نوری المالکی» نخست‌وزیر سابق عراق برعهده دارد، تصریح کرد: سازمان الحشد الشعبی در مسیر المهندس، پیروزی بر گروه تروریستی «داعش» گام برخواهد داشت که توانست نقشه‌های خارجی و بین‌المللی برای تقسیم عراق را متوقف کند.

به گفته وی، پارلمان عراق برای قدردانی از فرماندهان شهید و همقطاران آنها، مصوبه‌ای را صادر کرد که دولت گذشته و کنونی را ملزم به جدول بندی خروج نیروهای بیگانه از عراق بدون هرگونه تعللی کرد.

این نماینده عراقی افزود: قوه مقننه از نزدیک کار قوه مجریه را درخصوص اجرای مصوبه پارلمان درخصوص لزوم پایان دادن به حضور آمریکا در خاک عراق دنبال خواهد کرد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.

در پیامد این اقدام تروریستی کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه چندین فروند موشک بالستیک را به سمت پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق شلیک کرد.

در پی این موشک باران، پنتاگون در چندین مرحله و به صورت تدریجی اعلام کرد که تعداد ۱۱۰ نفر از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این جنایت پلید آمریکا علیه فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس باعث شد که نمایندگان منتخب مردم عراق در پارلمان این کشور مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از کشورشان را تصویب کنند تا مرحله دیگری از مبارزه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا آغاز شود.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی «سبز» در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، اما با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی حضور این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار جهان