طرح رایگان شدن گازبهای مشترکان کم‌مصرف از امروز اجرایی می‌شود

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: با توجه به مصوبه اخیر هیأت وزیران، بهای گاز مشترکان کم مصرف از امروز با تخفیف ۱۰۰ درصدی محاسبه می شود.

حسن افتخاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مطابق این مصوبه گازبها و همه هزینه‌های مرتبط با آن شامل مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی مشترکان کم مصرف با الگوی تعیین شده در سکونتگاه ‌های دایمی شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه‌های عشایری از ابتدای دی ماه امسال رایگان است.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه بهای گاز مصرفی دیگر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییری نخواهد کرد و مشترکان با مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف هم شش ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز طبیعی اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت‌ گاز خراسان رضوی اظهار کرد: در پایان این دوره، بهای گاز آن دسته از مشترکانی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد، به پیشنهاد وزارت نفت و تصویب شورای اقتصاد افزایش می یابد.

افتخاری گفت: خراسان رضوی دارای سه اقلیم یک، دو و سه است که الگوی مصرفی گاز طبیعی مشترکان آن باید در هر دوره کمتر از ۲۰۰ مترمکعب باشد.

وی پیش بینی کرد: به طور میانگین و با در نظر گرفتن نحوه مصرف سال گذشته مشترکان، حدود ۳۰۰ هزار مشترک شهری و روستایی از مزایای این طرح ملی در خراسان رضوی بهره مند شوند.

مدیرعامل شرکت گاز  خراسان رضوی در ادامه به راهکارهای کاهش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی اشاره کرد و افزود: مصرف روزانه هر مشترک در روزهای سرد سال به طور متوسط به ۲۰ تا ۲۵ مترمکعب گاز طبیعی می‌رسد که این رقم در مقایسه با  مصرف گاز طبیعی دیگر کشورهای سردسیر جهان رقم بسیار بالایی است.

افتخاری ادامه داد: بخاری‌های موجود در بازار به طور میانگین هر ۱۰ ساعت حدود ۶ مترمکعب گاز طبیعی مصرف می‌کنند که می‌توان با خاموش کردن یک بخاری در طول روز تا ۲۴۰ مترمکعب در مجموع مصرف گاز طبیعی هر دوره صرفه جویی کرد.

به گفته وی در سامانه های پکیج نیز کاهش ۲ درجه‌ای دمای محیط می‌تواند موجب صرفه جویی ۶ درصدی گاز طبیعی مشترکان می‌شود.

مدیرعامل شرکت‌ گاز خراسان رضوی گفت: استفاده از پوشش گرم زمستانی در منزل، توجه به برچسب انرژی، استفاده نکردن از شومینه به دلیل بازدهی و ایمنی پایین، نصب پرده بر روی پنجره‌ها و در ورودی، خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق‌های بدون استفاده، نصب درزگیر در پنجره ها و درها، عایق‌بندی لوله‌های‌ آب گرم رادیاتور مرکزی و بستن خروجی کانال های کولر در زمستان از راهکارهای مدیریت و کاهش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی در روزهای سرد است.

افتخاری اظهار کرد: مشترکان گاز طبیعی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.egas.ir و درج شماره اشتراک خود میزان مصرف گاز طبیعی خود در سال‌های قبل  را مشاهده کنند و با به کارگیری دستورالعمل های گفته شده از مزایای طرح ملی گازبهای رایگان برای مشترکان کم مصرف بهره‌مند شوند.

شرکت گاز خراسان رضوی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک دارد که نزدیک به ۵۰۰ هزار مشترک خانوار روستایی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha