تظاهرات علیه محدودیت‌های جدید کرونایی در انگلیس به خشونت کشیده شد

لندن – ایرنا – هزاران انگلیسی که به تشدید محدودیت‌های کرونایی و لغو مراسم کریسمس به ویژه بعداز انتشار خبرهایی از شیوع نوع جدید ویروس کرونا معترض هستند در لندن تظاهرات کردند، این تظاهرات با مداخله پلیس به خشونت کشیده شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در این حرکت اعتراضی ۵ افسر پلیس لندن زخمی و ۲۹ نفر از جمع تظاهرات کنندگانی که فریاد آزادی‌خواهی سر می‌دادند دستگیر شدند.

معترضان پس از تجمع در خیابان مرکزی آکسفورد لندن، به سمت میدان پارلمان راهپیمایی کرده و با سردادن شعارهایی خواستار پایان محدودیت‌های کرونایی شدند. این در حالیست که با شناسایی گونه جدید و جهش یافته ویروس کرونا، برگزاری هرگونه تجمع برای جلوگیری از شیوع این بیماری ممنوع اعلام شده است.

وزیر بهداشت انگلیس چهارشنبه گذشته کشف این گونه جدید را تائید و اعلام کرد که بیش از هزار مورد ابتلا به آن شناسایی شده است.

«مت‌ هنکاک» عنوان کرد که این ویروس با سرعت بیشتری نسبت به گونه فعلی کرونا در حال گسترش در مناطق جنوب شرق انگلیس است. او تلاش کرد تا این مساله کم اهمیت جلو دهد و بیان داشت که هنوز نشانه‌ای یافت نشده که ثابت کند واکسن کرونا برای مقابله با گونه‌ جدید، اثربخش نیست.

در همین حال نخست وزیر انگلیس عصر دیروز پس از جلسه اضطراری با اعضای دولت، سطح محدودیت های کرونایی در جنوب شرق این کشور را به مرحله‌ جدیدی که فقط عنوان قرنطینه را یدک نمی‌کشد، افزایش داد.

بوریس جانسون با ایراد سخنانی از دفتر نخست وزیری اعلام کرد که از بامداد فردا (یکشنبه) تمام مناطق جنوب شرق که در سطح سوم محدودیت‌های کرونایی قرار دارند وارد سطح چهارم خواهند شد.

این سطح مشابه شرایط قرنطینه است و افراد باید به غیر از موارد اضطراری در خانه بمانند؛ همچنین تمام فروشگاه‌های غیر ضروری اعم از کافه‌ها، رستوران‌ها، کلوپ‌های شبانه، سالن‌های بدن‌سازی و آرایشگاه‌ها تعطیل شده و خانواده‌هایی که در یک حلقه ارتباطی قرار دارند قادر به ملاقات با یکدیگر حتی بیرون از خانه نیستند.

نخست وزیر انگلیس عنوان کرد: با توجه به شواهدی که از گونه ویروس کرونا در اختیار داریم با کمال تاسف باید اعلام کنم که مراسم کریسمس طبق برنامه قبلی اجرا نخواهد شد.

اعلام شرایط جدید محدودیت‌های کرونایی باعث شده تا ده‌ها هزار تن از شهروندان ساکن در مناطق جنوب شرق انگلیس برای سپری کردن ایام کریسمس در جمع خانواده، از شهر خارج شوند. با این حال وزیر حمل و نقل انگلیس تصریح کرد که از امروز پلیس مانع خروج آن دسته از افرادی می‌شود که سفر آن‌ها غیر ضروری تشخیص داده شود.

در همین حال دولت جانسون در تلاش است تا با تسریع عملیات واکسیناسیون، جمعیت ۶۶ میلیون نفری مردم این کشور را تا تابستان سال اینده واکسینه کند. عملیات تزریق واکسن کرونا از سه‌شنبه ۱۸ آذر در سراسر انگلیس آغاز شده اما کارشناسان می‌گویند که انتظار بازگشت روال زندگی به شرایط عادی تا آن زمان واقع بینانه نیست.

از سوی دیگر، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید درباره پیدایش و بروز گونه تازه‌ای از ویروس کرونا با مقام‌های دولت انگلیس در ارتباط نزدیک است. هلند اعلام کرده که با افزایش نگرانی در خصوص خطر شیوع این گونه تازه از ویروس کرونا، پروازهای ورودی را از بریتانیا ممنوع کرده است.

دولت هلند گفت تا زمانی که وضعیت در بریتانیا وضوح بیشتری پیدا کند باید خطر ورود ویروس به هلند به حداقل ممکن برسد. هلند همچنین اعلام کرد که با کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا همکاری خواهد کرد تا با اعمال برخی محدودیت‌ها، خطر ابتلا به ویروس جدید کرونا را کاهش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =