۳۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84155101
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشگاه صنایع دستی خلخال احیا شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: با واگذاری محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال به سرمایه‌گذار بخش خصوصی ضمن احیای این محل تعطیل زمینه احیا و معرفی برخی از صنایع دستی فراموش شده این منطقه فراهم شد.

به گزارش ایرنا ، نادر فلاحی روز یکشنبه در بازدید از محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال افزود: از زمان بهره‌برداری از این پروژه در هشت سال پیش موضوع چگونگی تحویل ساختمان از اداره کل راه و شهرسازی استان و مجری پروژه با توجه به نواقص موجود در ساختمان نمایشگاه مورد اختلاف این اداره کل و مجری بوده و همین امر علت اصلی توقف هرگونه فعالیت اقتصادی و یا آموزشی در زمینه صنایع دستی شده است.

وی گفت: با حل اختلاف بین ۲ اداره کل ساختمان با همه نواقص موجود از اداره کل راه و شهرسازی استان تحویل و بلافاصله عملیات اجرایی نوسازی و بهسازی ساختمان ، رفع نواقص موجود در پروژه و آماده‌سازی محل برای فعالیت‌های اقتصادی مربوط به صنایع دستی در سال گذشته آغاز و با رفع نواقص موجود زمینه برای احیای مجدد این محل بلااستفاده در خلخال فراهم شد.

وی ایجاد بازارچه صنایع دستی همراه با ایجاد کارگاه‌های آموزشی مختلف را از جمله بخش‌های پیش‌بینی شده برای فعالیت صنایع دستی در این محل ذکر کرد و افزود: با راه‌اندازی این محل زمینه ایجاد اشتغال ۵۰ نفر در مرحله اول فعالیت نمایشگاه صنایع دستی خلخال فراهم و محصولات تولیدی صنایع دستی قابل عرضه و فروش در این نمایشگاه دائمی فراهم شده است.

فلاحی اظهارکرد: عملیات اجرایی پروژه ساخت ساختمان نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال در سال ۸۷ آغاز و در سال ۸۹ به بهره‌برداری رسید که از همان سال بهره برداری درب این نمایشگاه بسته بود که با پایان مرمت و بهسازی ساختمان و همچنین واگذاری این محل به سرمایه‌گذار بخش خصوصی توانمند و فعال در زمینه احیای صنایع دستی هم‌اکنون زمینه اشتغال ۵۰ نفر از فعالان صنایع دستی در این مکان فراهم شده و زمینه مناسبی هم برای معرفی داشته‌های صنایع دستی خلخال به گردشگران منطقه فراهم شده است.

وی گفت: با توجه به تلاش سرمایه‌گذار مجری طرح احیای صنایع دستی خلخال از جمله گلیم بافی ، جاجیم بافی و تولید فرش‌های نفیس دستی در این محل ، علاوه بر استفاده بهینه از محل بلااستفاده نمایشگاه دائمی صنایع دستی خلخال توسط سرمایه‌گذار این طرح ،چندین کارگاه آموزشی و بافت صنایع دستی از جمله جاجیم ، گلیم و فرش دستی در مناطق  روستایی این شهرستان از سوی برادران شاد و شرکت سرمایه‌گذاری احیای صنایع دستی خلخال راه‌اندازی شده است.

او با اشاره به ظرفیت‌های خلخال در حوزه صنایع دستی بیان کرد: با توجه به اینکه جاجیم خلخال از صنایع‌دستی  شاخص و شناخته شده در سطح ملی و جهانی است، ضمن حمایت، ترویج و آموزش صنعتگران و هنرمندان جاجیم‌باف شهرستان، روند اداری ثبت خلخال به‌ عنوان شهر ملی جاجیم آغاز در لیست شهرهای دارای صنایع دستی ممتاز کشور در حال انجام است .

فلاحی گفت: برای تحقق و دستیابی به  اهداف تعیین‌شده برای احیای صنایع دستی فراموش شده خلخال از جمله شال‌بافی که زمانی برند صنایع دستی این شهرستان بود، اقداماتی شده و ساماندهی حوزه صنایع دستی و ارائه برنامه‌های آموزشی با اساتید مجرب آغاز شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha