تولید زعفران در ابرکوه ۱۵ درصد افزایش یافت

یزد - ایرنا- مسوول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به پایان فصل برداشت زعفران در این شهرستان گفت: از ۱۰۰ هکتار سطح هکتار سطح زیرکشت این محصول ۴۰۰ کیلوگرم زغفران خشک برداشت شد که این میزان تولید نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش دارد.

حسن زارع روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، متوسط تولید این محصول را چهار کیلوگرم در واحد سطح و در برخی مزارع شهرستان را ۵.۵ تا ۶ کیلوگرم ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیرکشت این گیاه در دهستان فراغه بخش مرکزی قرار دارد ، اظهار کرد: هم اکنون ۲۰۰ بهره بردار بخش کشاورزی در کشت و تولید زعفران فعالیت دارند.

افزایش ۲۰ درصد کشت زعفران در سال ۱۴۰۰

به گفته زارع پیاز زعقران شهریورماه کاشته می شود و برداشت محصول کشت سال های قبل هم از اواسط آبان ماه آغاز تا اواخر آذرماه ادامه دارد، انتظار می رود در سال ۱۴۰۰ سطح زیرکشت این گیاه با ۲۰ درصد افزایش به ۱۲۰ هکتار برسد .

مسوول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه ، کم آبخواه بودن برخی محصولات از جمله زعفران که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری دارد و همراه با ارزش افزوده را  علت افزایش سطح زیرکشت این گیاه برشمرد .

وی افزود: کشاورزانی که نسبت به کشت و افزایش سطح زیرکشت درمزارع خود اقدام کنند به ازای هر هکتار ۷۰۰ میلیون ریال وام  دریافت می کنند متقاضیان می توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی برای دریافت تسهیلات با باز پرداخت پنج ساله مراجعه کنند.

کشاورزان ابرکوه برای کاهش مصرف آب تلاش می کنند

همچنین مسوول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی، کشاورزان فرایند برداشت آب را با تغییر الگوی کاشت محصول کم آبخواه در اولویت برنامه های خود قرار دادند و در این زمینه تلاش دارند.

احمدرضا زرنگار ، با اشاره به تغییر اقلیم و گرمایش کره زمین به دلیل برداشت بی رویه آب ، کاهش بارندگی و ادامه ۲ دهه پدیده خشکسالی و افزایش میزان تبخیر سالانه سه تا چهار هزار میلیمتر در مناطق بیابانی از جمله در استان یزد  تاکید کرد که کاشت گیاهان پرآبخواه دیگر مقرون به صرفه نیست ،به همین دلیل توسعه کشت گیاهان دارویی و پسته در کنار کاشت زعفران در اولویت کار کشاورزان ابرکوه قرار دارد.

وی ادامه داد: ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد از نظر منابع آبی است و کشاورزان با آگاهی از این وضعیت در زمینه افزایش بهره وری از منابع آب با کشت های جایگزین و استفاده از سامانه های آبیاری نوین اقدام کردند.

وی افزود: برای استفاده بهینه و بهره وری مصرف آب تاکنون کشاورزان با استفاده از کمک های بلاعوض دولت، پنج هزار هکتار از اراضی و باغ های خود را به سامانه های آبیاری نوین تجهیز کرده اند.

اراضی قابل کشاورزی شهرستان ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال این شهرستان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار  و ۵۰۰ خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ۲۴ آبان ماه امسال در گفت و گو با ایرنا پیش بینی کرد که تولید خشک محصول زعفران در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل در مجموع ۳۰۰ کیلوگرم افزایش یابد .

اکبر شیخ علیشاهی پیش بینی کرد که  امسال از ۸۳۰ هکتار زمین‌های زیرکشت این گیاه  ۲.۸ تن محصول خشک در استان برداشت شود و  سال گذشته زعفرانکاران یزدی  ۲.۵ تن محصول تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی کردند.

وی اظهار کرد: بیشترین سطح زیرکشت این گیاه با ۴۰۰ هکتار مربوط به شهرستان بهاباد و کمترین آن با ۶ هکتار مربوط به شهرستان یزد است.

شیخ علیشاهی با تاکید بر اینکه ، در هر هکتار مزارع زعفران زمینه اشتغال مستقیم یک نفر فراهم است ، تصریح کرد: زعفران تولیدی استان به دلیل شرایط آب و هوایی و خاک مناسب از کیفیت بالایی برخوردار است و یزد در میان استان های تولید کننده این محصول در جایگاه ششم دارد.

این مسوول باغبانی استان یزد یادآورشد: زعفران از جمله گیاهان کم آبخواه با بازدهی هفت‌ساله است که برای بازدهی مجدد آن ، باید پس از هفت سال پیاز گیاه را جابه‌جا کرد.

وی بابیان اینکه افزون بر چهار هزار خانوار کشاورز در تولید زعفران فعالیت دارند، یادآور شد: زمان کشت این گیاه شهریورماه است و با توجه به شرایط آب و هوایی کار برداشت محصول آن از نیمه دوم آبان ماه در برخی مناطق استان یزد آغاز و تا اواخر آذرماه ادامه دارد.

هم اکنون ۱۱۳ هزار و ۷۶۰  هکتار اراضی استان یزد به کشت انواع محصول کشاورزی اختصاص دارد که ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار ( ۲۹ درصد) آن زراعی و ۷۹ هزار و ۲۴۸ هکتار (۶۹ درصد) به کشت محصولات باغی و هزار و ۸۴۳ هکتار ( ۲ درصد) آن به کشت محصولات گلخانه ای اختصاص دارد.

یزد با ۷۳ هزار هکتار وسعت و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در منطقه گرم و خشک ناحیه مرکزی ایران قرار دارد  و  از مناطق کم باران کشور است، ۸۷ درصد جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها