محققان فرانسوی: کرونا، سه برابر مرگبارتر از آنفلوآنزاست

تهران-ایرنا- نتایج تحقیقات جدید در فرانسه نشان می دهد که ویروس کرونا سه برابر بیشتر از آنفلوآنزا باعث مرگ و میر می شود.

به گزارش یکشنبه ایرنا از تارنمای روزنامه فرانسوی کانکشن، این تحقیقات که بر روی ۱۳۶ هزار بیمار با ابتلا به بدترین انواع بیماری انجام شده است و نشان می دهد که جوانان با خطر بیشتری مواجه هستند.

این تحقیقات در مجله معتبر پزشکی لانست منتشر شده است و نشان می دهد که انواع شدید کووید-۱۹ سه برابر انواع شدید آنفولانزای زمستانی کُشنده است.

محققان بین ماه های مارس تا آوریل ۲۰۲۰ میلادی(فروردین-اردیبهشت)  ۱۵ هزار و ۱۰۴ مرگ مربوط به ۸۹ هزار و ۵۳۰ بیمار را که در بیمارستان بستری شده بودند، بررسی کردند. این رقم در مقایسه با دو هزار و ۶۴۰ مورد مرگ ناشی از آنفولانزا در بین ۴۵ هزار و ۸۱۹ بیماری بود که بین اول دسامبر تا ۲۸ فوریه سال ۲۰۱۹در بیمارستان بستری شده بودند

این ارقام برابر با میزان مرگ ومیر ۱۶.۹ درصدی ناشی از کووید در مقابل مرگ ومیر ۵.۸ درصدی ناشی از آنفولانزا است.

جوانان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.  

این تحقیقات همچنین نشان داد که میزان مرگ و میر در بین بیماران جوان و حتی کودکان بالا بوده است.

به طور کلی بیماران جوان کمتر ممکن است موارد جدی بیماری را بروز دهند اما این تحقیقات نشان داد که بیماران جوان که بستری می شوند میزان مرگ و میر بالاتری داشته اند.

اما این بخش از این تحقیقات بر اساس تعداد کمتری از بیماران بوده و بنابراین محققان گفته اند که به تحقیقات بیشتری برای دستیابی به نتیجه در این زمینه نیاز هست.

محققان می گویند نرخ مرگ و میر در دوران موج دوم کرونا همچنین خطر این ویروس را نمایان می کند.

این تحقیقات نشان داد که نشانه های بیماری کووید-۱۹ و آنفولانزا می تواند به ویژه در مراحل ابتدایی بیماری یکسان به نظر برسد بنابراین آزمایشات جدیدی برای تشخیص سریع تر و اسان تر بیماری نیاز هست.

محققان می گویند نشانه های ابتلا و ناراحتی تنفسی ناشی از ویروس ها می تواند مشابه باشند اما مراقبت از بیماران می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل مهم است که زودتر دیگر نشانه های بیماری مربوط به بیماری تنفسی تشخیص داده شود تا فورا مراقبت های لازم انجام شده و از گسترش و شیوع بیشتر ویروس ها جلوگیری شود.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

 تدروس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیری») به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن‌های کرونا موجب ایمن‌سازی دریافت‌کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی‌توانند کووید ۱۹ را ریشه کن‌کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

این کارشناسان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست‌ها با صابون و استفادها از ماسک را به عنوان تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع کووید ۱۹ معرفی کردند و با درک بهتر ویروس و بیماری، این توصیه‌ها را اصلاح کردند.

تاکنون کرونا در جهان ۷۶ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۱۸۷ نفر را مبتلا کرده که از این تعداد یک میلیون و ۶۹۱ هزار و ۹۴۲ نفر جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha