قربانی اسیدپاشی، بازگشت به زندگی از صحنه تئاتر

تهران - ایرنا - یک قربانی اسیدپاشی به همتایان خود توصیه کرد، هرگز انزوا نمانند و با پرورش دیگر استعدادها و توانایی‌های خود دوباره به جامعه بازگردند و بهتر از پیش روال عادی زندگی را طی کنند.

محسن مرتضوی که این روزها به همراه دیگر قربانیان اسیدپاشی در حال تمرین نمایش «از خودباوری تا اجرا» است، روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت:‌ حدود یک سال پیش جرقه تولید تئاتر به ذهنم زده شد. ابتدا سعی داشتیم با برگزاری دوره های تئاتردرمانی، بچه های قربانی اسیدپاشی را برای بازگشت به جامعه و نیز افزایش اعتماد به نفس آنها تشویق کنیم.

وی ادامه داد: اما کارگردان و تهیه کننده ای که با بچه های گروه کار می کنند، به این نتیجه رسیدند که تعدادی از بچه ها می توانند بازیگری کرده و روی صحنه بروند و گروهی دیگر به عنوان گریمور، نورپرداز و صدابردار و در پشت صحنه فعالیت داشته باشند.

مرتضوی تاکید کرد: سپس یک نمایشنامه نوشته شد که در خودم، مریم زمانی، الهام سلطانی و شیما خوش اقبال در آن ایفای نقش می کنیم.

عضو انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی(احقا) با بیان اینکه این تئاتر ماجرای یک خانواده است که اتفاقاتی را رقم می زنند، تصریح کرد: در طول یک سال با رعایت پروتکل های اجتماعی و بهداشتی، تمرینات خود را با کارگردانی جواد رحیمی و تهیه کنندگی دکتر پیام احمدی انجام دادیم و تئاتردرمانی ما به مرحله اجرای نمایش رسید.

این قربانی اسیدپاشی ادامه داد: در ابتدا این گروه متشکل از ۱۱ قربانی اسیدپاشی بود اما در نهایت هفت نفر در گروه باقی مانده و به کار خود ادامه دادند اما با حضور داوطلبانه اعضای تیم کارگردانی و موسیقی که بعدها به گروه اضافه شدند کار پیگیری شد و هیچ یک از اعضا چشم داشت مالی ندارند و هدف آنها بالا بردن روحیه قربانیان اسیدپاشی است.

مرتضوی با بیان اینکه بازیگران نمایش هیچ کدام نابینا نیستند، افزود: در پشت صحنه هم گروهی دیگر از قربانیان اسیدپاشی به نام های آرزو و یلدا هاشمی نژاد به عنوان نورپرداز و ادیتور و شبنم عطاپور به عنوان گریمور فعالیت دارند.

وی گفت: حالا همه آموزش بازیگری حرفه ای دیده ایم و در واقع کارها با توجه به استعداد بچه ها تقسیم شد و تمرینات در فضای انجمن یا در پلاتوی اجاره ای برای آشنایی بچه ها با صحنه تئاتر صورت گرفت. تا جایی که در نهایت جشنواره تئاتر استان تهران پیش آمد و از طرف شهرری در بازبینی جشنواره تئاتر استان تهران شرکت کردیم و خوشبختانه توانستیم با حمایت انجمن تئاتر استان تهران، امکان اجرای عموم بگیریم.

این بازیگر و قربانی اسیدپاشی تصریح کرد: اکنون به خاطر کرونا نمی توانیم نمایش را روی صحنه ببریم به همین دلیل بی صبرانه منتظریم سالن های تئاتر باز شود تا توانایی خود را در مقابل چشم مردم و حاضران نمایش دربیاوریم.

مرتضوی با بیان اینکه هدف نهایی انجمن احقا، بازگرداندن قربانیان اسیدپاشی به جامعه است، تاکید کرد: در احقا چه کار پزشکی انجام شود چه فعالیت های هنری، ورزشی و روانشناسی می خواهیم نشان بدهیم فرد قربانی اسیدپاشی نیاز نیست خود را گوشه خانه و در انزوا پنهان کند بلکه می تواند با پرورش استعدادها و توانایی هایی خود به جامعه بازگردد، مستقل شود و روال عادی زندگی را بگذراند.  

وی خاطرنشان کرد: با تئاتر قربانیان اسیدپاشی می خواهیم ثابت کنیم که همه چیز فقط چهره نیست. یک بازیگر هم حتما نباید چهره زیبا، قد بلند یا اندامی لاغر داشته باشد. یک بازیگر می تواند قربانی اسیدپاشی باشد که با همه ناهماهنگی های بر صورت روی صحنه می رود، تئاتر بازی می کند و مردم به احترام او بلند می شوند و ایستاده او را تشویق می کنند.

این عضو انجمن احقا ادامه داد: امروز با تئاتر حال خیلی از ما خوب است. بعضی از دوستان از راه های دور خود را سر صحنه تئاتر می رسانند تا از تمرینات عقب نمانند. همین نشان می دهد چقدر این فضا حال آنها را خوب کرده و بر روحیه آنها تاثیرات مثبت داشته است.

مرتضوی افزود: اکنون نمایش ما در مرحله بازبینی است و در همین مدت، تمرینات تئاتر روی قدرت تکلم، اعتماد به نفس بچه ها تاثیر خوبی داشته است. حالا سعی داریم ساز و کاری بچینیم که این گروه را به شهرستان ها هم ببریم تا بچه های قربانی اسیدپاشی در شهری دیگر نیز در صورت تمایل ورود کنند و استعدادهای آنها ارزیابی و شناسایی شده و عضو گروه شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار جامعه