مدیران در معرفی شهید فخری‌زاده و آیت الله یزدی کوشا باشند
عکس آرشیوی است

اصفهان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان گفت: لازم است مسوولان فرهنگی و شهری در پاسداشت و معرفی آیت‌الله یزدی و شهید فخری‌زاده به عنوان ۲ دانشمند با افتخار استان اصفهان تلاش بیشتری از خود نشان بدهند.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده و مرحوم آیت الله یزدی در مدرسه صدر اصفهان اظهار کرد: هر ۲ بزرگوار از مفاخر پژوهشی استان اصفهان و کشور بودند و چه نیکو بود مدیران شهری همانگونه که برای برخی هنرمندان و خواننده‌ها و مناسبت‌های عادی بیش از اندازه تلاش می کنند در زمینه پاسداشت این ۲ دانشمند و افتخار اصفهانی، بیشتر فعالیت می کردند.
وی با اشاره به پیشینه پژوهش در جهان اسلام و حوزه‌های علمیه، گفت: اگرچه مساله پژوهش در دهه‌های اخیر در مراکز  دانشگاه ها دارد ولی بحث تحقیق و پژوهش برای حوزه های علمیه قدمتی صدها ساله دارد.
مدیر حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه مبنای فعالیت حوزه‌های علمیه براساس پژوهشی و تحقیق است، تصریح کرد: متون و درس حوزوی همواره به صورت سربند یا با اشاره طلاب را به سمت دانستن عمق مطلب یعنی همان معنای پژوهش سوق داده‌اند و هر طلبه افزون بر فراگیری وظیفه دارد از طریق تحقیق و پژوهش، ژرفای یک کلام را جستجو کند.
آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه آیت‌الله یزدی از پژوهشگران و مفاخر حوزه های علمیه بود، گفت: این عالم دینی در زمان پهلوی به قدری زیبا منبر می‌رفتند که سیل جمعیت پای منبرها حاضر می‌شد  و در منبرهای خود با بهره‌گیری از آیات قرآن کریم و احادیث  کنایه‌های معناداری علیه رژیم پهلوی بهره می‌برد.
مدیر حوزه علمیه اصفهان با اشاره به دوران تبعید آیت‌الله یزدی به شهرهای اطراف خلخال، گفت: در دیداری که در آن زمان با ایشان داشتم تصریح کردند من هیچگاه مطلب و کتابی را فقط با نیت منبر رفتن نخواندم، بلکه من همه مطالبی که برای اسلام لازم بود را با نیت دریافت عمق مطالب، مطالعه می‌کنم.
وی ادامه داد: فلسفه تشکیل حوزه‌های علمیه براساس پژوهش و دریافت عمق مطالب است و لفظ اجتهاد در حوزه های علمیه به معنای کار پژوهشی عمیق در راستای یافتن حق و حقیقت است.
آیت‌الله طباطبایی‌نژاد اظهار کرد: علم به معنای فهم پژوهش است نه فقط خواندن و حفظ کردن، بنابراین برای دریافت علوم اسلامی و دینی نیازمند پژوهش است.
وی تصریح کرد: همه علوم حوزوی چون علم کلام، فلسفه، حدیث، رجال، اصول عقاید، فقه و ادبیات نیازمند فهم عمیق است که لازمه آن پژوهش خواهد بود.
مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده و مرحوم آیت الله یزدی  روز یکشنبه در مدرسه صدر اصفهان برگزار شد.
آیت‌الله محمد یزدی عضو خبرگان رهبری ۱۰ تیرماه ۱۳۱۰ در اصفهان متولد شد و ۱۹ آذرماه سال جاری در سن ۸۹ سالگی دارفانی را وداع گفت.
محسن فخری‌زاده مهابادی در سال ۱۳۳۶  متولد شد و در ۷ آذر ۱۳۹۹ در منطقه آبسرد دماوند به دست عاملان استکبار به شهادت رسید.

مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده و مرحوم آیت الله یزدی در مدرسه صدر اصفهان با حضور گروهی از طلاب و روحانیان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha