بخشی از تالاب زریبار به شهرداری مریوان اجاره داده شد

سنندج - ایرنا - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان از اجاره محدوده ۱۵ هکتاری تالاب زریبار توسط شهرداری مریوان خبرداد و گفت: قرارداد مذکور منعقد شده ولی هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

شهاب محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بحث واگذاری مدیریت تالاب بین المللی زریبار به شهرداری مطرح نیست، اظهار داشت: براساس رایزنی‌هایی که با شهرداری مریوان انجام شد طی قراردادی محدوده ۱۵ هکتاری از این تالاب اجاره داده شده است.

وی با اشاره به اینکه این وسعت از محدوده تالاب دارای شرایط گردشگری است، افزود: این قرارداد در هفت ماده و ۹ تبصره و ۲۷ بند با رعایت ملاحظات زیست محیطی تهیه شده و به امضای طرفین شهرداری و حفاظت محیط زیست (مستاجر و موجر) رسیده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اعلام اینکه این قرارداد هنوز به صورت رسمی به شهرداری مریوان ابلاغ نشده است، اضافه کرد: کماکان این اداره کل مدیریت تالاب را بر عهده دارد و فقط قسمت گردشگری آن به شهرداری برای مدت مشخص اجاره داده می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه این اداره کل همواره ناظر بر فعالیت شهرداری براساس مفاد قرارداد در راستای حفاظت از تالاب بین المللی زریبار است، یادآور شد: میزان اجاره سالیانه این محدوده گردشگری در راستای حفاظت از تالاب هزینه خواهد شد.

وی تاکید کرد: این قرارداد سه ساله بوده و نقض هر کدام از تعهدات اصلی توسط  شهرداری مریوان منجر به فسخ آن خواهد شد.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است.  

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها