موافقت اکثر مردم با برگزاری یلدای آنلاین و دور از هم

تهران- ایرنا-نتایج یک افکارسنجی آنلاین ایرنا نشان داد: بیش از نیمی از شرکت کنندگان(۵۲.۲ درصد) دراین پژوهش موافق برگزاری شب یلدای امسال به صورت مجازی هستند. علاوه براین حدود ۷۰ درصد از مخاطبان تاکید کردندکه دراین شب به همراه خانواده در خانه می مانند تا به قطع یا کاهش زنجیره انتقال در کشور کمک کنند.

آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا  چندین  هزار سال است که توسط ایرانیان جشن گرفته می شود. در این شب که طولانی ترین شب سال نامیده می شود اقوام و خانواده ها دورهم گرد آمده  و با تعریف کردن قصه های کهن  توسط افراد مسن خانواده، این شب را درکنار هم جشن می گیرند. اما به رغم اینکه یلدای امسال آخرین شب یلدای قرن جاری محسوب می شود، با توجه به شرایط نامساعد کشور به دلیل همه گیری گسترده ویروس کووید ۱۹ و تشدید خطر سرایت این ویروس در دورهمی ها شرایط کاملا تغییر کرده است . در این راستا  اداره کل پژوهش و بررسی‌های خبری ایرنا بر آن شد تا افکارسنجی هفتگی آنلاین خود  به یلدای مجازی  اختصاص دهد. پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۲۴تا ۳۰ آذر ماه بر روی سایت ایرنا قرار گرفت و در مجموع حدود ۵ هزار نفر در این پژوهش آنلاین شرکت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" در این افکارسنجی آنلاین از مخاطبان خود خواست تا در خصوص برگزاری شب یلدا به صورت آنلاین یا مجازی اعلام نظر کنند . ۵۲.۲ درصد پاسخگویان با برگزاری یلدا به صورت مجازی موافق هستند . ۱۹.۷ درصد با برگزاری این شب به صورت مجازی مخالفت کردند و ۲۸.۱ درصد نیز در این مورد اعلام  نظر نکردند.  

 در این نظرسنجی چهار سوال؛ ۱- تا چه حد با تشدید محدودیت های کرونایی در شب یلدا موافق هستید؟ ۲- با توجه به  شرایط موجود، ترجیح  می دهید شب یلدا را چطور سپری کنید ؟ ۳- نظر شما  در مورد برگزاری آیین شب یلدا به صورت مجازی با اقوام و دوستان چیست ؟ ۴- تا چه حد با صرف هزینه های آیین شب یلدا  برای امور خیریه موافق هستید؟ مطرح شد.

در پاسخ به سوال « تا چه حد با تشدید محدودیت های کرونایی در شب یلدا موافق هستید ؟» اکثریت پاسخگویان (۷۰.۹ درصد ) با تشدید محدودیت ها در شب یلدا اعلام موافقت کردند.  ۱۰.۳ درصد  پاسخ دهندگان  با تشدید محدودیت ها «‌تاحدی » و ۴.۱ درصد ‌نیز به میزان «‌کم »‌ موافقت کردند. ۱۴.۷ درصد نیز ‌ با تشدید محدویت ها «‌اصلا» موافق نمی باشند.

۶۹.۱ درصد  پاسخگویان این افکارسنجی در پاسخ‌ به سوال « با توجه به  شرایط موجود، ترجیح  می دهید شب یلدا را چطور سپری کنید ؟» گزینه « به همراه خانواده در خانه میمانم » را برگزیدند .  ۱۹.۴ درصد نیز اعلام کردند که برای این شب  «‌برنامه خاصی ندارند »  و ۱۱.۵ درصد نیز «بودن در کنار دوستان  و یا اقوام» را ترجیح دادند  .

علاوه براین مشارکت کنندگاندر این نظرسنجی آنلاین در پاسخ های خود شب یلدا را فرصتی برای ارائه کمک به نیازمندان دانستند. آنها در پاسخ به سوال چهارم  به میزان ۴۳.۹ درصد« با صرف هزینه های آیین شب یلدا  برای امور خیریه» موافقت کردند. ۲۸.۷ درصد با صرف هزینه های آیین شب یلدا  برای امور خیریه « تا حدی»‌ و ۲۷.۴ درصد به میزان «کم» اعلام موافقت کردند .

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  روز شنبه اعلام کرد: با فوت ۱۷۵ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۳ هزار و ۴۴۸ نفر رسید.

وی با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۹ آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و  ۴۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۸۲۲ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و  ۱۵۲ هزار و  ۷۲ نفر رسید.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از روز ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

تاکنون دیدگاههای مخاطبان  ایرنا در ۷ نظرسنجی در مورد موضوعات مختلف از جمله کنترل کرونا، محدودیت های کرونا، خرید آنلاین ،  وضعیت بورس و بازار خودرو اخذ شده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =