۵۰ کیلومتر راه روستایی کردستان در طرح ابرار آسفالت می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: احداث راه روستایی این استان از طرح آسفالت‌ریزی راه‌های اولویت دار روستایی موسوم به ابرار با اجرای ۵۴ کیلومتر تا پایان دولت دوازدهم به ۱۴۳ کیلومتر می‌رسد.

محمدراشد مدرس‌گرجی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای آغاز طرح ملی اقدام برای احداث و آسفالت ریزی راه‌های اولویت دار روستایی موسوم به ابرار تاکنون ۹۳ کیلومتر راه روستایی این آسفالت ریزی شده و تا پایان دولت یازدهم این طول اجرا شده این طرح به ۱۴۳ کیلومتر می‌رسد.

وی یادآور شد: ۵۰ کیلومتر در دست اقدام هم اکنون بیشتر شهرستان‌های استان با ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده برای هر کیلومتر در حال احداث است که عملیات احداث این راه‌ها بهار ۱۴۰۰ پایان می‌یابد.

مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان اضافه کرد: با اجرای این طرح حدود ۲ هزار خانواده در ۳۹ روستای بالای ۴۰ خانوار این استان از راه آسفالته روستایی بهره‌مند شده‌اند.

مدرس‌گرجی افزود: این طرح در تمام شهرستان‌های استان اجرا شده اما بیجار، دیواندره و بانه از نظر طول اجرای دارای رتبه‌های برتر استان در طرح ملی ابرار هستند و کردستان از طرح ملی ابرار سهم ۲۰۰ کیلومتری دارد که تا کنون حدود ۵۰ درصد از این سهم زیر بار ترافیک رفته است.

اقدام برای آسفالت ریزی راه‌های اولویت‌دار روستایی از طرح های وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان طرح ابرار در ۲ مرحله با افق آسفالت ریزی پنج هزار کیلومتر تا پایان دولت دوازدهم است اجرا می‌شود،  مقرر شده در مرحله اول این طرح ۲ هزار کیلومتر و در مرحله دوم نیز سه هزار کیلومتر از راههای اولویت دار روستایی کشور آسفالت ریزی شود.

۲ هزار کیلومتر راه روستایی در کردستان هنوز آسفالت نشده که بسیاری از این راه ها در قالب طرح ابرار نمی گنجد و تنها ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی در قالب طرح ابرار قابلیت آسفالت شدن دارد که ۲۰۰ کیلومتر از این راه ها تا سال آینده آماده اجرای طرح می‌شود.

استان کردستان داری هشت هزار و هشت کیلومتر راه شریانی، غیرشریانی و روستایی بوده که شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر بین شهری (شریانی و غیرشریانی) و ۶ هزار و ۱۹۰ کیلومتر روستایی است.

هم اکنون از ۶ هزار و ۱۹۰ کیلومتر راه روستایی ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر آسفالته، ۶۳۵ کیلومتر شنی و ۲ هزار و ۶۵۵ کیلومتر خاکی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها