تعاون روستایی خراسان شمالی ۲ هزار کیلوگرم زعفران خریداری کرد

بجنورد- ایرنا- مدیر تعاون روستایی خراسان شمالی گفت: ۲ هزار کیلوگرم زعفران خشک از کشاورزان این استان در راستای سیاست‌های دولت در حمایت از بهره‌برداران خریداری شد.

جلیل رمضانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان زعفران خشک از آغاز رسمی خرید حمایتی این محصول در ۲۰ آبان ماه امسال تاکنون خریداری شده است.
وی گفت: تعاون روستایی خراسان شمالی برای دومین سال با هدف حمایت از تولیدکنندگان زعفران، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان با یک مرکز در شهرستان فاروج خرید حمایتی انجام داد.
رمضانی اظهار داشت: در این طرح قمیت پایه خرید حمایتی زعفران ممتاز شامل نگین هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال و زعفران رشته ای پوشال هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال بود و بعد از تایید آزمایشگاه و داشتن استانداردهای لازم و عقد قرارداد با کشاورز، ظرف دو هفته ۳۰ درصد قیمت زعفران به حساب کشاورز پرداخت می شود و ۷۰ درصد مابقی قیمت زعفران نیز بعد از سه ماه پرداخت خواهد شد.
وی گفت: در این طرح در راستای حمایت از کشاورزان، در طول مدت سه ماهی که زعفران نزد اتحادیه تعاونی روستایی است، در صورت افزایش نرخ زعفران در بازار، کشاورز  می تواند با درخواست کتبی و بعد از کسر هزینه‌های پرداختی و هزینه‌های جانبی، محصول خود را از اتحادیه تعاونی روستایی تحویل گرفته و در بازار به فروش برساند.
رمضانی با بیان اینکه خرید عفران در مقایسه با سال گذشته بیش از۲.۵ برابر شده است اظهار داشت: پارسال ۷۶۱ کیلوگرم زعفران از کشاورزان این استان خریداری شده بود.

وی هدف اصلی خرید حمایتی را تعادل قیمت دانست و افزود: دولت وارد کار می شود و با خرید بخشی از تولید کشاورزان اجازه نمی دهد قیمت ها  کاهش یابد و واسطه ها قیمت دلخواه خود را اعمال کنند.

امسال ۲۰ تن زعفران به ارزش ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از سطح چهار هزار و ۲۰۰ هکتار کشتزار استان برداشت شد.

تولید زعفران در استان نسبت به مدت پارسال ۱۰ درصد افزایش یافته است، خراسان شمالی از سطح زیر کشت و تولید زعفران رتبه سوم را در بین استان های کشور دارد اما در بهره وری رتبه اول را دارد.

شهرستان فاروج به عنوان قطب تولید زعفران در استان است، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب رتبه اول و دوم را در سطح کشور دارند که خراسان شمالی در رده سوم کشور قرار دارد.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی در این استان که شامل کشت زعفران، گل محمدی، زیره سبز، نعناع فلفلی، آلوورا، گل گاوزبان، موسیر، آویشن، سیاه دانه، بادرنجبویه و به‌لیمو است به هفت هزار هکتار رسیده است که در مقایسه با قبل از آغاز به کار دولت تدبیر و امید حدود ۳ برابر رشد یافته است.

در سال زراعی گذشته ۷۶۱ کیلوگرم زعفران به ارزش ۷۴ میلیارد ریال از ۱۵۸ زعفران کار استان به صورت حمایتی توسط سازمان تعاون روستایی استان خریداری شده بود.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود ۴۷ هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =