سالانه ۷۰ میلیون مترمکعب از مخازن آب دشت‌های خراسان شمالی کاسته می‌شود

بجنورد-ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: سالانه ۷۰ میلیون مترمکعب از مخازن آب دشت‌های استان کاسته می‌شود که بیشترین آن مربوط به دشت اسفراین با ۲۵ میلیون مترمکعب و پس از آن شیروان با ۱۰ میلیون مترمکعب است.

وحید واسطه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شیروان با بیان اینکه کسری مخازن ناشی از برداشت اضافه از منابع آب زیرزمینی است افزود: دشت های استان ۲ میلیارد مترمکعب کسری مخازن آب زیرزمینی دارد که از این میزان ۵۰۰ میلیون مترمکعب مربوط به دشت شیروان-فاروج است.  

واسطه با اشاره به وجود ۱۱ دشت در این استان افزود: بستن چاه های غیرمجاز، تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی، نصب کنتور برای جلوگیری از اضافه برداشت چاه ها، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، طرح دانش آموزی داناب و گسترش سوادآبی از جمله اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آب است.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید ترویج الگوی کشت کم آب طلب، افزایش راندمان آبیاری و به روز کردن سند ملی آب را انجام دهد گفت: میانگین افت سالانه آب های زیرزمینی در استان ۲۵ سانتی متر است که این رقم در شیروان ۶۶ سانتی متر  است.

وی افزود: توصیه می شود برداشت ها و مصرف ها مدیریت شود، در دشت ممنوعه بحرانی از گسترش زمین های کشاورزی جلوگیری شود و آب راندمان آبیاری افزایش پیدا کند.

واسطه اظهار داشت: امسال ۵۰ میلیارد ریال اعتبارات ملی، ۳۸ میلیارد ریال اعتبارات داخلی و ۱۲ میلیارد ریال اعتبارات استانی برای کل استان مصوب شده است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند. 

حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان هم در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha