صالحی امیری: کرسی‌های تشریفاتی در جایگاه ورزش قهرمانی اثربخشی ندارند

تهران- ایرنا- رییس کمیته ملی المپیک تصریح کرد که کرسی‌های تشریفاتی هیچ تاثیری در جایگاه ورزش قهرمانی در آسیا و جهان و المپیک نداشته و تنها ١٠ درصد از کرسی‌های ورزشی اثربخش هستند.

به گزارش ایرنا سیدرضا صالحی امیری در تشریح گزارش سفر اخیر خود به اجلاس شورای المپیک آسیا در مسقط عمان گفت: دو اجلاس اخیر هیات اجرایی شورای المپیک آسیا در قطر و عمان فرصت جدیدی برای دیپلماسی ورزشی ایجاد کرد که در این دوره  ۴۵ کشور حضور داشتد و بیشتر اعضا به صورت حضوری در اجلاس شورای المپیک آسیا شرکت کردند.

وی به دیدارهای خود در حاشیه این اجلاس اشاره کرد و گفت: نخستین دیدار من با وزیر فرهنگ و ورزش عمان بود و با توجه به روابط قوی، پایدار و بلندمدت بین تهران و مسقط و نگاه مثبت عمان به کشورمان توافق شد با امضای تفاهم‌نامه در تهران یا مسقط روابط ورزشی را توسعه دهیم. مقدمات پیش نویس تفاهم‌نامه راهبردی بین این ۲ کشور که  ١٠ ساله است فراهم شد. البته عمان در سه رشته وضعیت خوبی داشته و در سایر رشته ها به همکاری ورزشی ایران نیاز دارد.

رییس هیات اجرایی کمیته المپیک ادامه داد: در سفر به عمان زمان زیادی برای احقاق حق کاراته ایران و جهان صرف شد و  در دیدار با رییس شورای المپیک آسیا موضوعاتی را مطرح کردیم که شیخ احمد الفهد الصباح به درخواست های ایران پاسخ مثبت داد و در مجموع از این دیدار راضی بودیم.

صالحی امیری در بخش دیگری از اظهارات خود به کرسی های بین المللی اشاره کرد و گفت: در عرصه دیپلماسی خیلی ها صحبت می کنند اما از دانش دیپلماسی برخودار نیستند و خیلی از قضاوت ها آگاهانه و عادلانه نیست.

وی ادامه داد: دیپلماسی چند پیش نیاز دارد و نخستین آن روابط سیاسی میان کشورهاست که در کسب کرسی‌ها تاثیر گذار است. اما  دیپلماسی در ورزش را به کرسی تعریف کردیم که این نادرست است.

ریس کمیته ملی المپیک می گوید: نخستین الزام در کسب قدرت دیپیلماسی ورزشی از جمله  کرسی‌های بین المللی روابط سیاسی و دوم قدرت اقتصادی است. به طور طبیعی چین و کره و ژاپن که هزینه بیشتری انجام می دهند زیرساخت‌های قوی‌تری دارند و امکانات و ظرفیت‌های بیشتری را ارائه می کنند و امکان کسب کرسی های بیشتری دارند.

صالحی امیری به بحث توان اقتصادی و تاثیر آن در قدرت ورزشی اشاره کرد و گفت: امروز قطر در اجلاس شورای المپیک آسیا توانست ۴۵ کشور را قانع کند تا بازی‌های آسیایی ۲۰۳۰ را در دوحه برگزار کنند و این به قدرت اقتصادی و زیرساخت‌ها باز می گردد. نکته بعدی در زیر ساخت‌ها قدرت دیپلماسی بوده که نیازمند هدفگذاری است.

وی ادامه داد: دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی سومین مساله در کسب کرسی های بین المللی تاثیرگذار است. اما مساله ما در دپیلماسی ورزشی کشورمان این است که  همیشه در ایران صحبت کرده و کمتر در بیرون چانه زنی می کنیم.

عضو هیات اجرایی شورای المپیک آسیا می گوید:  قدرت چانه زنی و دانش دیپلماسی بسیار مهم است اکثر کشورها  دائم در حال حرکت از این کشور به آن کشور و از این فدراسیون جهانی به آن فدراسیون جهانی هستند. در حاشیه اجلاس در عمان به یکی از روسای فدراسیون‌های جهانی اعتراض کردم که چرا کرسی در شان ما نیست و او در پاسخ گفت که شما در عرصه بین المللی فعال نیستید و برای کسب کرسی تلاش نمی کنید. داشتن برنامه و هدف بلند و دانش دیپلماسی  و قدرت چارنه زنی عامل مهمی است که باید به آن توجه کرد. 

صالحی امیری کرسی های بین المللی ایران را در عرصه ورزشی نزدیک ۵٠٠کرسی اعلام کرد و افزود:  تنها ١٠ درصد آن اثربخش است و ٩٠ درصد آن اثرگذاری ندارد. ما در یک مذاکره با او سی ای ۱۲ کرسی گرفتیم و رسانه ها به عنوان قدرت چازنی برای ما ثبت می کنند اما معتقدم از بین ۱۲ کرسی  فقط یک کرسی موثر است و آن رییس کمیته ملی المپیک ایران است که عضو هیات اجرایی  شورای المپیک آسیاست که دارای قدرت بوده و در تصمیم گیری دخالت دارد.

وی اضافه کرد: ۱۱ کرسی دیگر  کمیسیون‌ها هستند که گاهی چهار سال هم تشکیل نمی شوند و اثربخشی هم ندارند. بسیاری از کرسی ها هیچ تاثیری در سرنوشت ورزش قهرمانی ما ندارد.

رییس ان.او.سی اظهارداشت: منظور از کرسی اثرگذار کرسی که قدرت وتوانایی تأثیرگذاری در ارتقا جایگاه یک فدراسیون ملی و در عرصه آسیایی، جهانی و بین المللی را داشته باشد.

به گفته صالحی امیری کرسی در عرصه بین المللی عبارت از ظرفیتی که قدرت ارتقا جایگاه ورزش قهرمانی را در عرصه بین المللی، آسیایی و جهانی را داشته باشد و با این نگاه ۹۰ درصد از کرسی های که ظرفیت چانه زنی ندارد بیشتر جبنه تشریفات دارد. باید تلاش کنیم مرزبندی جدید و تعریف تازه ای  از کرسی ایجاد کنیم. اگر از ۵۰۰ کرسی ۴۰۰ کرسی را از ایران بگیرید هیچ اتفاقی در ورزش قهرمانی ما شکل نمی گیرد.

وی معتقد است: کرسی های تشریفاتی تاثیری در جایگاه ورزش قهرمانی در عرصه بین المللی ندارد و در یکسال اخیر هم کرونا باعث شد از عرصه جهانی فاصله بگیریم. ارتباطات با تلفن و مکاتبه شکل نمی گیرد و باید حضوری باشد. با آگاهی به دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی می توانیم در کسب کرسی های بین‌المللی موفق تر عمل کنیم.

روابط ورزشی بین ایران و ریاض قطع شده است

رییس کمیته ملی المپیک درباره روابط ایران عربستان در حوزه ورزشی گفت: در حوزه روابط ورزشی فعلا با عربستان به طور رسمی در شرایط قطع ارتباط ورزشی هستیم. اما در سطح باشگاهها در آسیا دیدارها برگزار می شود و  امیدوارم با گسترش روابط ورزشی با عربستان بتوانیم زمینه‌های همکاری دوجانبه را افزایش دهیم و این منوط به کسب مجوز از مراجع سیاسی در کشور است. از مساله کارشکنی‌های عربستان بی اطلاع نیستم و آن را مدیریت می کنیم.

صالحی امیری درباره میزبانی رقابت های هندبال در ایران گفت: این مسأله سیاسی نیست و توافق شد در اسفندماه در شیراز برگزار شود اما به دلیل وضعیت قرمز ایران و شیراز فدراسیون آسیایی اعلام کرد که ما این رویداد را به قطر منتقل کنیم.

وی ادامه داد: ما در این سفر مذاکره ای که با شیخ احمد رییس شورای المپیک آسیا و رییس فدراسیون جهانی هندبال داشتیم. خود رییس فدراسیون جهانی با ما هم نظر بود که این رویداد در تهران برگزار شود و شیخ احمد گفت این رویداد در تهران به قوت خود باقی است مگر اینکه شرایط کرونا اجازه برگزاری رویداد را ندهد.  اگر شیراز در اسفندماه در وضعیت قرمز بماند ستاد کرونا اجازه برگزاری نمی دهد. اما فرض گرفتیم که از وضعیت قرمز خارج می شویم. 

 در انتخاب لباس کاروان ایران به المپیک دخالت نداریم 

رییس کمیته المپیک درباره شعار کاروان ایران به توکیو گفت:‌ در جلسه آتی ستاد عالی بازی ها شعار تصویب و اعلام می شود و  در فراخوانی که ارائه شد از ستارگان ایران زمین استقبال شده است.

صالحی درباره لباس کاروان ایران هم توضیح داد: درباره لباس از رویکرد سلیقه ای خارج شدیم و ستاد مد و لباس انتخاب می کند. تاکنون ٢١٣ طرح ارائه شد که در مجموع  به ١٠ طرح رسید که در فرایند نهایی و مرحله پنجم داوری لباس کاروان انتخاب خواهد شد و  ما دخالتی نداریم.

صالحی‌امیری درباره اینکه با توجه به رایی که ما به قطر دادیم آنها چه کاری برای ما انجام می‌دهند، تصریح کرد: این اصل دیپلماسی است که ما هم امتیازی خواهیم گرفت. جمع‌بندی این بود امتیاز غیرمالی باشد اما امتیاز در قالب استفاده از زیرساخت‌ها برای اردو در آستانه المپیک، بازی‌های دوستانه، اردوی مشترک، تبادل مربی و دیگر مواردی است که مطرح شده، در پیس‌نویس آمده و امضا خواهد شد.

 وی در پایان افزود: سفر هدف نیست بلکه مسیری برای رسیدن به هدف است و برای رسیدن به هدف گفت‌وگوهایی با شخصیت‌های مهم برگزار می کنیم که در قالب تفاهم‌نامه ورزشی، تولید فرصت و رفع تهدید و دیگر موارد است و این مسیر باید ادامه یابد تا تاثیر بگذارد. ما در این سفر با پنج کشور برای امضا تفاهم‌نامه به تفاهم رسیدیم.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha