پلنگ زخمی برای درمان از بندرعباس به تهران اعزام می شود

بندرعباس-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی که در منطقه "چهارده روستا" در شرق هرمزگان به دلیل گیر افتادن در تله فلزی مجروح شده است برای درمان تکمیلی یکشنبه ۳۰آذر از بندرعباس به بیمارستان تخصصی حیوانات در تهران منتقل می شود.

حبیب مسیحی تازیانی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:پلنگ یاد شده سه شنبه هفته گذشته در تله گرفتار شد که سرانجام روز جمعه ۲۸آذر با همکاری متخصصان محیط زیست استان های فارس و هرمزگان از تله آزاد و پس از بیهش سازی برای درمان به بندرعباس منتقل شد.

وی ادامه داد: بر اساس  بررسی های اولیه، چند پنجه دست این پلنگ دچارشکستگی شده و معاینه های تکمیلی و تشخیصی همچنان ادامه دارد.

مسیحی تازیانی یادآور شد:هنوز نمی توان درباره زمان بازگشت این پلنگ به طبیعت اظهار نظر کرد و تصمیم گیری در این باره بر عهده متخصصان کشوری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: برای پیشگیری از چنین اتفاق هایی باید چندین کار به صورت مجموعه در دستور کار قرار گیرد که شامل آموزش روستاییان و حمایت مالی و امکاناتی از آنان می شود.

به گفته این مسئول زیست محیطی، دامداران روستایی شرقی استان در سندرک و بشاگرد به طور معمول دام های خود را برای چرا در کوهستان های منطقه آزاد می گذارند که با توجه به مجاورت زیستگاه پلنگ ایرانی با سکونتگاه های روستایی ، دام های اهلی ، آسان ترین و نزدیکترین شکار غذایی برای این گونه است.

مسیحی تازیانی استانداردسازی و ایمن‌سازی آغل ها، تغییر شیوه تغذیه دام های اهلی و پرداخت درست وبه موقع و کافی خسارت به روستاییانی که دام هایشان در حمله پلنگ از بین می رود ، چگونگی رویایی روستاییان با این گونه در معرض خطر انقراض را تغییر خواهد داد و حتی می تواند به نگهبانی و محیط بانی خودجوش آنان از محیط زیست و حیات وحش منجر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =