یلدایی‌های رادیو در طولانی‌ترین شب سال

تهران- ایرنا- مخاطبان رادیو می‌توانند شنونده برنامه «ایران یلدا» طولانی‌ترین برنامه رادیو جوان در طولانی‌ترین شب سال و ویژه‌برنامه زنده شب یلدا از رادیو فرهنگ باشند.

برنامه‌ زنده ایران یلدا در بلندترین شب سال از ساعت ۲۰ به مدت پنج ساعت و از محل تالار وحدت تهران همراه شنوندگان، به گپ و گفتی خودمانی با بزرگان رادیو، آداب و رسوم شب یلدا، بخش نمایشی و حافظ خوانی می‌پردازد.
این برنامه با اجرای چهره‌های رادیوجوان حسن اسماعیلپور، لاله اکبری، ابوالفضل اینانلو، راضیه هاشمی و علیرضا کنگرلو  به مدت ۳۰۰ دقیقه برنامه هایش جهت پخش برای شنوندگان رادیو تدارک دیده‌است.
گروه‌های موسیقی پای‌کوب بند، فریاد صبا، زروان و عطارد مهمانان این برنامه خواهند بود که با حضور در برنامه به صورت زنده قطعاتی را اجرا می‌کنند تا در کنار اجرای اثرشان، با یک جمله زیبا و خاص، شب یلدای مخاطبان رادیو جوان را عالی‌تر کنند.

همچنین کوروش سلیمانی، فریبا طالبی، امیرصدهزاری  و... بازیگرانی هستند که با آنها ایشان درباره خاطرات‌شان در شب یلدا گفتگو خواهد شد. از دیگر بخش‌های این برنامه، سفری رادیویی به شیراز و تفال به دیوان حافظ در کنار آرامگاه این شاعر پرآوازه خواهد بود.
ویژه برنامه ایران یلدا کاری از گروه جوان و تفریحات، به تهیه‌کنندگی عباس پیری، نویسندگی ابوالقاسم صادقی و سمیّه نازنینی، هماهنگی بابک شکری و تلاش جمعی از هنرمندان جوان رادیو، یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹ ساعت ۲۰ تا یک بامداد از شبکه رادیویی جوان به روی آنتن می‌رود.

شب یلدا از رادیو فرهنگ
همچنین ویژه برنامه زنده شب یلدا رادیو فرهنگ شنبه ۲۹ و یکشنبه۳۰ آذر از ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ٤ ساعت با حضور هنرمندان و بازیگران رادیو پخش می شود.
سیدهادی موسوی نژاد که تهیه کنندگی این برنامه را نیز بر عهده دارد درباره دورهمی و شب نشینی رادیویی در شب های یلدایی رادیو فرهنگ  گفت: شب یلدا یا چله از جمله جشن های کهن ایران زمین است که ایرانیان، بلندترین شب سال را در محفل انس و مهربانی پاس می دارند و به نوعی این شب فرصتی برای صمیمیت و محبت و  پاسداشت فرهنگ و سنت های دلنشین ایرانی، هدیه عشق و دوستی است پس در ویژه برنامه ای که رادیو فرهنگ  برای این شب تدارک دیده است تلاش می کنیم تا به احیای سنت ها و ‌یادآوری رسوم قدیمی از جمله قصه گویی و شعر خوانی بپردازیم . 
وی ادامه داد: در این دورهمی رادیویی که «شب های یلدایی» نام دارد  عباس محبی، منوچهر آذری، ایزد کاویانی و علیرضا تابان برای مردم اجرای برنامه خواهند داشت و بهروز رضوی، محمد امیر نوری،مسعود اسکویی، دکتر اسماعیل آذر و مریم نشیبا مهمانان تلفنی «شب های یلدایی» رادیو فرهنگ هستند.
موسوی نژاد گفت: پیشینیان ایران زمین در این شب سفره ای رنگین از انواع خوراکی ها را ضمیمه محافل گرمشان می کردند که هر کدام از این خوردنی ها شامل هندوانه، خربزه، انار، سیب، خرمالو و برگه های خشک سایر میوه ها معنایی نمادین داشته است که در این برنامه درخصوص نمادشناسی ‌و فلسفه آن صحبت می شود. 
وی تصریح کرد: یکی از رسوم یلدا قربانی و کمک به دیگران است که با توجه به وضعیت موجود کشور و تعطیلی های مکرر اصناف در این برنامه به نذرها واهمیت کمک مومنانه می پردازیم و با توجه به تقارن این شب با میلاد حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار برای قدردانی از کادر درمان به ویژه پرستاران این سپید پوشان فدارکار که نزدیک به یکسال در شرایط سخت در کنار مردم بودند یک هدیه یلدایی تدارک دیده ایم که گزارش شب یلدا در بیمارستان‌ها و گفت و گوبا مدافعان سلامت یکی از این بخش هاست همچنین سمیه نجفی دیگر گزارشگر شبکه از آسایشگاه های سالمندان درباره یلدا بین عزیزان سالمند می گوید. 
تهیه کننده برنامه شب های یلدایی گفت: این برنامه بخش های متنوعی از جمله تفأل به حافظ با حافظ خوانی استاد غلامعلی امیر نوری ؛ قصه گویی، نقالی، شاهنامه خوانی کودکان و اجرای موسیقی نیز دارد،همچنین چهره های فرهنگی نظیر دکتر  قنواتی دکتر قنبری  و ماریا گوتس و موید محسنی از شب یلدای ایرانی خواهند گفت و قصه خوانی نیز خواهیم داشت، ارتباط با مرزبانی ها و سربازان در یلداو گفت وگوبا خانواده شهدای مدافع سلامت نیزبخشی دیگر از برنامه است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha