لزوم به کارگیری تجهیزات نوین و پهپاد در مبارزه با مواد مخدر

تهران- ایرنا- جانشین فرمانده ناجا بر لزوم به کارگیری تجهیزات نوین و پهپادی در فرآیند مبارزه با مواد مخدر، گفت: بهره گیری از تجهیزات نوین و فناوری های روز ضمن کاهش خطای انسانی به افزایش کشفیات و تسریع در انجام ماموریت ها کمک شایانی می کند.

به گزارش ایرنا از  پایگاه خبری پلیس، سردار  قاسم رضایی روز شنبه در نودومین نشست اعضای کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: برخورد با خرده فروشان مواد مخدر از اولویت های اصلی است. خرده فروشان مواد مخدر بدانند که در تیررس پلیس و قانون هستند و با قاطعیت با آنان برخورد می شود؛ از طرفی اجرای طرح  لزوم به کارگیری تجهیزات نوین و پهپادی در مبارزه با مواد مخدرهای جمع آوری معتادان متجاهر  نیز با جدیت دنبال می شود.

 وی افزود: بررسی ها حاکی از این است که بخش اعظمی از سرقت های خرد توسط، معتادان متجاهر صورت می گیرد؛ بنابر این بر  ایجاد ظرفیت و مراکز  کافی باز پروری و نگهداری معتادان متجاهر تاکید داریم؛ در شرایطی که شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور هستیم، با رعایت پروتکل های بهداشتی، فرآیند جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر با ایجاد مراکز کافی بازپروری و نگهداری آنان، محقق شود؛ پذیرفته نیست که به بهانه های مختلف این افراد در شهرها رها باشند و زمینه آسیب های مختلف اجتماعی را فراهم کنند، لازم است که دستگاه های مختلف اعم از بهزیستی ها، شهرداری ها و سایر ارگان ها در راستای ساماندهی معتادان متجاهر اقدام کنند.

رضایی با طرح پیشنهاد لزوم تهیه طرح جامع عملیاتی مبارزه با مواد مخدر گفت:  بر مبنای این طرح، منابع، اعتبارات و تجهیزات متولیان امر، تخصیص یابد و متولیان باید بر مبنای  انتظارات، پاسخگوی عملکرد خود باشند، موضع ما در مبارزه با مواد مخدر مشخص است؛ "قاطع" هستیم و "مقتدر"، بنابراین نتیجه اقداماتمان در حوزه مبارزه با مواد مخدر بایستی ملموس باشد و در جامعه دیده شود.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به نقش اثرگذار "مشارکت های مردمی" در شناسایی قاچاقچیان مواد مخدر بر تشدید اقدامات مقابله ای تاکید کرد و افزود: تمرکز بر شناسایی، دستگیری و برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر باید با محوریت" اشراف اطلاعاتی" از مبدأ صورت بگیرد، به هیچ عنوان نباید اجازه ورود موادمخدر به کشور را دهیم و در واقع تمرکز ویژه ای بر مرزهای شرقی و حاشیه شرق کشور صورت بگیرد.

سردار رضایی با اشاره بر لزوم ارتقاء سطح "کیفی" اقدامات مقابله ای با مواد مخدر، بیان کرد: ضمن اینکه اجرای چنین طرح هایی نباید "مقطعی" باشد و استمرار آن از الزامات است؛ هزینه جرم نیز بایستی افزایش یابد و قانون گذاران به گونه ای قوانین را تصویب کنند که با در نظر گرفتن مجازات کافی، قوانین لحاظ شده "بازدارنده" باشد.

جانشین فرمانده ناجا گفت: نباید صرفا به تدوین دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغ آن بسنده کنیم؛ مصوبات نشست ها و جلسات، باید با همه جانبه نگری، تهیه، تدوین و اجرایی شود.

رضایی اظهار داشت: بر روح بلند و ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) درود و رحمت می فرستیم و یاد و خاطره شهدای گلگون کفن هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و حریم نظم و امنیت به ویژه سپهبد شهید "حاج قاسم سلیمانی" را گرامی می داریم و برای مقام معظم رهبری "مدظله العالی" آرزوی طول عمر توام با صحت و سلامتی داریم.

وی با اشاره به پیشینه تشکیل کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا تاکید کرد: معتقدم که نباید صرفا به تدوین دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغ آن بسنده کنیم؛ مصوبات اینگونه نشست ها و جلسات بایستی با "همه جانبه نگری"، تهیه، تدوین و اجرایی شود؛ در واقع اینکه مصوبات چنین نشست هایی به سرانجام برسد و عملیاتی شود حائز اهمیت می باشد؛ " مصوبه نویسی" نکنیم؛ اجرای مصوبات به نتیجه " عینی"  و " عملی"برسد.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه تصویب مصوباتی که قابلیت اجرا و عملیاتی شدن نداشته باشد به نوعی به منزله " وقت تلف کردن" است، تاکید کرد: دستور کار چنین نشست هایی با دقت احصاء، بررسی و پیرامون آن تبادل نظر صورت می گیرد، بنابراین هیچ دلیلی پذیرفته نیست که مصوبات کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا بر زمین بماند و اجرایی نشود، قطعا دستگاه های مسئول بایستی در خصوص "کم کاری ها" پاسخگو باشند.

سردار رضایی با بیان اینکه وظایف سنگینی بر عهده ما است، عنوان کرد: همه ما موظف هستیم که راه شهدا را ادامه دهیم و از آرمان ها و ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تا پای جان صیانت کنیم و با توجه به مسئولیت و وظیفه ای که پذیرفته ایم باید "پاسخگو" باشیم و" کم کاری "، "اهمال" و "کوتاهی" در پیگیری امور و انجام وظایف از ما قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه ما در قبال تامین امنیت و آرامش مردم وظیفه داریم، تاکید کرد: تا پای جان برای امنیت، آرامش و آسایش این مردم پیش می رویم و به گونه ای عمل می کنیم که خواب بر چشم دشمنان این آب و خاک حرام شود.

جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مبارزه قاطع با مواد مخدر از تاکیدات و انتظارات مقام معظم رهبری "مدظله العالی" است، بیان کرد: مردم نیز از ما انتظار و مطالبه دارند که در مبارزه با قاچاقچیان مواد افیونی و مخدر، شناسایی سرشبکه ها و اعضای اصلی باندهای مواد مخدر، خرده فروشان با اقتدار ظاهر شویم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha