تغییر در تاریخ برگزاری جشنواره فیلم برلین

تهران- ایرنا- برگزاری هفتادویکمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم برلین» به دلیل تداوم بحران شیوع کرونا به تاخیر افتاد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جشنواره سالانه فیلم برلین یا برلیناله امسال با تاخیر و در دو بخش جداگانه برگزار خواهد شد.

به گفته متولیان جشنواره برلین، این رویداد قرار بود ماه فوریه (بهمن- اسفند ۹۹) در پایتخت کشور آلمان برگزار شود اما با توجه به احتمال ادامه محدودیت‌های کرونایی و منع تجمعات بزرگ و پرتعداد در این کشور، این امکان وجود ندارد.

در پی لغو رویداد برنامه‌ریزی شده، یک برلیناله مجازی در ماه مارس (اسفند ۹۹- فروردین ۱۴۰۰) برگزار می‌شود تا برای فعالان صنعت سینما بستری برای عرضه محصولاتشان در سه ماه اول سال آینده میلادی فراهم شود. متولیان این جشنواره سینمایی همچنین ماه ژوئن (تیر ۱۴۰۰) نیز یک رویداد تابستانی تدارک دیده‌اند که در آن فیلم‌های متعددی در سینماهای عمومی و فضای باز نمایش داده می‌شوند.

به گفته برگزارکنندگان، این بخش‌بندی امکان حفظ دو رکن حمایتی رویداد یعنی جشنواره و بازار فیلم را فراهم می‌کند.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر  ۷۵ میلیون و ۵۰۰ نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

شیوع این ویروس موجب تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله جشنواره‌ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی‌ها شد و تأثیرات زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha