وزیرمیراث فرهنگی: کاربردی شدن صنایع دستی مقدم بر تبدیل آن به سوغات است

مشهد- ایرنا- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پیش از اینکه صنایع دستی را سوغات بدانیم و در این مسیر کار کنیم باید بر روی کاربردی شدن این محصولات کار کرد.

علی اصغر مونسان روز شنبه طی بازدید از "خانه ملک" در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: باید با کاربردی کردن محصولات صنایع دستی به تبدیل این محصولات به محصولات عام پسند و با کاربری مورد قبول اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه فاخر بودن محصولات صنایع دستی به عنوان آثار هنری مورد توجه است ادامه داد: توسعه بازار این محصولات، افزایش درآمد هنرمندان از آنها و همچنین پایداری صنایع دستی در کشور با کاربردی شدن این محصولات محقق می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: طراحی مجدد، بسته‌بندی جدید، تعریف کاربری جدید در حوزه صنایع دستی برای پایداری بیشتر این صنایع و نیز رونق اقتصاد کشور در این بخش انجام می‌شود.

وی افزود: صنعت گردشگری  دو بال اساسی برای پرواز و رشد دارد که شامل صنایع دستی و میراث فرهنگی است بنابراین برای رونق گردشگری باید نسبت به تقویت این دو بال تلاش کرد.

خانه ملک مربوط به اواخر دوره قاجار در ضلع شرقی خیابان امام خمینی (ره) مشهد قرار دارد که در ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شمارهٔ ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا یکی از نمونه خانه‌های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می‌شود. خانه ملک در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبا است.

خانه ملک امروزه به عنوان مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی استفاده می‌شود و میزبان هنرمندان صنایع دستی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها