دستیابی به فناوری‌های پیچیده در کشور کمتر مورد توجه بوده است

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کشورهای صادرکننده، همواره پیچیدگی‌های فناوری را نزد خود نگه می دارند و محصول آن را به ایران وارد می‌کنند، این نشان می‌دهد که مراقبت لازم در این زمینه نشده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر مصطفی قانعی روز شنبه در  مراسم رونمایی از خط تولید استارتر کالچر بومی ماست توسط یک شرکت دانش بنیان افزود: به عنوان مثال در ایران از گذشته تاکنون محصول خوراکی «ماست» تولید می شود ولی  مهم آن است که یک شرکت دانش بنیان به حوزه پروبیوتیک ورود کرده است و نوع پروبیوتیک آن را تولید می کند. 

وی افزود: در روده انسان حدود ۲۰۰ گرم باکتری وجود دارد ولی تمام مدیریت سلامت بدن بر عهده این باکتری ها است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: این باکتری ها وضعیت سلامت بشر را تعیین می‌کنند، بنابراین چنین می توان استنباط کرد که کشوری در سلامت مردم موفق است که بداند در روده آنها چه نوع باکتری هایی وجود دارد و تصمیم بگیرد باکتری های روده را به چه سمتی  مدیریت کند تا سلامت مردم تضمین شود.

قانعی ادامه داد: بنابراین به دلیل اهمیت این موضوع دهه آینده را دهه پروبیوتیک ها می دانند، زیرا یکی از شاهراه های سلامت انسان از طریق سلامت باکتری های روده بوده و سلامت باکتری روده با مدیریت پروبیوتیک است.

قانعی اظهار داشت: کشورهای صادرکننده، همواره پیچیدگی های فناوری را نزد خود نگه می دارند و محصول دیگری را به کشور ما وارد می‌کنند؛ به عنوان مثال در تولید محصولات کشاورزی بذر وارد کشور می‌شود و بار آبیاری و کشت آن بر عهده خودمان است، همچنین در حوزه لبنیات استارترها وارد کشور می‌شود و مابقی تولید برعهده خودمان است.

وی گفت: این که پیچیدگی فناوری را نگه می دارند و محصول حاصل فناوری را به کشور وارد می‌کنند،  نشان می دهد که کسی در ایران مراقب فناوری نبوده و دقت کافی نشده است که کدام حوزه ها در کشور نهادینه شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که ما باید حواسمان به ورود محصولات به کشور باشد، تاکید کرد: یکی از شاهکارهای معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه زیست فناوری این است که مراقب ورود چنین فناوری هایی از خارج به کشور بوده تا از بسیاری بیماری ها و در ادامه آن پرداخت هزینه های گزاف درمان جلوگیری کند.

قانعی افزود: ما باید بتوانیم لبنیاتی تولید کنیم که برای مردم جذابیت داشته و در عین حال مقرون به صرفه هم باشد. زمانی که ما ترکیب غذایی خوبی داشته باشیم، می توانیم از بروز بسیاری از بیماری ها همچون سرطان جلوگیری کنیم. در واقع هدف ما از بین بردن سرطان ها با سبک های غذایی به روش رشد باکتریایی است.

وی اظهار داشت: بیشترین افتخار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تحقیق و توسعه در زمینه فناوری هایی است که سازمان ها به آنها توجه نکردند که در حوزه زیست فناوری این اتفاق رخ داده است.

قانعی ادامه داد: هدف ما از تولید پروبیوتیک ها این نیست که فقط زنجیره واردات از خارج را قطع کنیم بلکه این است که در آینده بتوانیم بسیاری از سرطان ها را با سبک غذایی که ریشه آنها باکتری است، مدیریت کنیم.
به گزارش ایرنا،  اولین خط تولید «استارتر کالچر بومی لبنیات ماست» به همت یک شرکت دانش بنیان داخلی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پارک فناوری پردیس رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش