نائب رئیس مجلس پاکستان : فعالیت های مرزی با ایران آسان تر می شود

اسلام‌آباد - ایرنا - نائب رئیس مجلس ملی پاکستان روز شنبه با استقبال از گشایش دومین مرز رسمی مشترک با جمهوری اسلامی ایران، گفت: گذرگاه ریمدان-گبد تحول چشمگیری است که تجارت ما با ایران را تقویت، جامع‌تر و مدیریت آن را آسان‌تر می‌کند.

«قاسم خان سوری» امروز همزمان با افتتاح گذرگاه ریمدان-گبد به عنوان دومین مرز مشترک رسمی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد افزود: معبر زمینی جدید ریمدان-گبد راه را برای تقویت تجارت دوجانبه به ویژه قانون مندسازی فعالیت‌های بازرگانی هموار می‌کند.

این سیاستمدار ۵۱ ساله پاکستانی که خود متعلق به شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان، استان همجوار مرزی با سیستان و بلوچستان ایران است، اظهار داشت: ساکنان دو استان مرزی بیشتر از ثمرات بازگشایی دومین مرز رسمی ایران و پاکستان بهره مند خواهند بود.

وی افزود: افزایش گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور همسایه علاوه بر تقویت و مدیریت تجارت مشترک به مقابله با پدیده قاچاق نیز کمک فراوانی خواهد کرد.

قاسم خان سوری که همواره پیگیر سطح همکاری‌های اقتصادی ایران و پاکستان در پارلمان این کشور به ویژه بحث توسعه مروادات مرزی است، افزود: دولت فعلی پاکستان مصمم به تقویت همکاری‌های مرزی با ایران از طریق تسهیل تجارت و توسعه بازارچه‌های مرزی است.

وی گفت: مرزهای طولانی ایران و پاکستان بیانگر دوستی عمیق و نزدیک دو کشور همسایه است و باعث شده تا هر دو در مسیر تحکیم تعاملات به ویژه افزایش ارتباطات مردمی گام بردارند.

براساس این گزارش، مرز 'ریمدان' ایران و 'گبد' پاکستان با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان، خانم «زبیده جلال» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان و سایر مسوولان و معاونان وزرای کشور، خارجه و صنعت و معدن ساعاتی پیش به صورت رسمی افتتاح شد.

با افتتاح مرز رسمی ریمدان-گبد تبادل کالا به صورت قانونی انجام خواهد شد و تردد مسافر نیز با گذرنامه صورت خواهد گرفت.

مرز ریمدان در محدوده شهرستان دشتیاری از سال ۸۷ راه‌اندازی شد و فاقد هرگونه امکانات و زیرساخت‌ها بود تا اینکه در سال ۹۵ با پیگیری‌های مسوولان و مردم با رسمی شدن این مرز برای جابجایی کالا و مسافر بین ایران و پاکستان از سوی دولت موافقت شد و هم اینک فعالیت‌های تجاری در این مرز در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، مرز ریمدان در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان بهترین مسیر و راه دسترسی ایران به ۳۷ درصد جمعیت جهان (پاکستان، چین و هند) است، لذا توجه به زیرساخت‌های این مرز برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی از الزامات است.

استقبال از افزایش گذرگاه‌های مرزی ایران و پاکستان

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان و سفیر پیشین این کشور در ایران نیز با استقبال از گشایش دومین مرز رسمی میان دو کشور، این تحول را برای تقویت مراوادات بازرگانی و تجاری دو کشور از جمله تقویت تماس‌های مردمی موثر دانستند.

«زاهد حفیظ چودری» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز در پاسخ به خبرنگار ایرنا در اسلام آباد اعلام کرد: گشایش مرز ریمدان-گبد گامی بلند در جهت تقویت ارتباطات مردمی میان دو کشور همسایه است.

«آصف علی خان دُرانی» سفیر پیشین پاکستان در ایران نیز امروز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: بازگشایی مرز ریمدان-گبد خبر خوشی برای دو کشور است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha