کرمان در توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان نقش موثری دارد

کرمان - ایرنا - رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان گفت: برخی فعالیت ها در زمینه رفع بسیاری از موانع در مسیر تجارت ایران و افغانستان از اتاق بازرگانی کرمان آغاز شد که در گسترش روابط تجاری ۲ کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، عبدالمتین قلندری در نشست بررسی توسعه همکاری های ایران و افغانستان افزود: از این دست اقدامات اتاق بازرگانی کرمان می‌توان به انتقال ارز از طریق صرافی ها، مسائل گمرکی، اخذ مجوز اقامت ها و روادید، اشاره کرد.

وی بیان داشت: طرح بسیاری از مسائل در سطح ملی با موضوع تجارت با افغانستان، از نشست های برگزار شده در اتاق کرمان آغاز شد و ادامه یافت که امیدواریم بیان واقعیت ها و پیگیری آنها بتواند سایر مشکلات را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه افغانستان روابط تجاری خوبی با هند، پاکستان، چین و ازبکستان دارد، ادامه داد: مشکلات با ایران برای تجارت با افغانستان همچنان وجود دارد و همین موضوع مانع رقم خوردن مبادلات مدنظر ۲ طرف شده است.

قلندری، تصریح کرد: متاسفانه در مرزهای بین ۲ کشور سیستم سودجویی شکل گرفت که اکنون با تلاش ها و تصمیم گیری های مسئولان ایران و افغانستان بخشی از این مشکلات حل شده است.

رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان، با اشاره به مشکلات حمل و نقل در تجارت ۲ کشور بیان کرد: همچنین موضوع ارسال کالا از افغانستان به دبی و یا سایر کشورها و سپس ورود غیرقانونی آنها به ایران موضوعی است که باید بررسی و پیگیری شود.

وی گفت: اعلام ممنوعیت برای صادرات یا واردات برخی کالاها مشکلاتی را ایجاد کرده که باید وزرای تصمیم گیر ۲ کشور برای رفع آنها تلاش کنند زیرا در حال حاضر بهترین فرصت و زمان برای تجارت ایران و افغانستان است.

قلندری افزود: نشست‌های رو در رو تاجران و معرفی مستقیم تاجر به تاجر از سوی ۲ طرف، می تواند تاثیر بسزایی در توسعه مبادلات تجاری این کشورها داشته باشد.

کرمان فرصت‌های سرمایه‌گذاری افغانستان را بررسی می‌کند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی استان کرمان نیز در  این نشست به پیشرفت مذاکرات فعالان اقتصادی افغانستان با بازرگانان کرمانی در حوزه فعالیت های معدنی اشاره و بیان کرد: با وجود کالا، خدمات، تجهیزات، نیروی انسانی و تکنولوژی در کارخانه های فرآوری صنایع معدنی کرمان امیدواریم تجارت در این حوزه سرعت بیشتری بگیرد.

سیدمهدی طبیب زاده با بیان اینکه همواره در نشست های برگزار شده بر وجود نداشتن باور جدی به صادرات تاکید داشته ام، افزود: همیشه بر تجارت برد- برد و دوسویه تاکید داشته ایم و باید از ظرفیت های ۲ طرف تجاری استفاده کرد.

وی اظهار داشت: از برخی گمرکات مرزی از جمله میلک و دوغارون بازدید داشته ام و معتقدم شرایط این ۲ گمرک برای ایجاد تجارت بزرگ بین ۲ کشور مناسب نیست.

طبیب زاده عنوان کرد: اتاق بازرگانی کرمان ماموریت بررسی فرصت های سرمایه گذاری چابهار را بر عهده دارد و می داند که چابهار دروازه ورود به افغانستان است که امیدواریم بتوان از بازار بزرگ این کشور استفاده کرد.

وی گفت: استان کرمان از نظر حضور نیروی کار افغانستانی و بازرگانان قوی سود می برد و باید برای رفع مشکلات آنها تلاش کرد.

وی به بخش توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی کرمان ماموریت داد تا ضمن مصاحبه با تجار ایرانی و افغانستانی مشکلات تجارت بین دو طرف را با بیان جزئیات احصا کند تا بتوان به اطلاعات دقیق تری در این زمینه دست یافت و برای حل آنها گام برداشت.

زیرساخت‌های توسعه تجارت ایران و افغانستان فراهم می‌شود

رییس شعبه کرمان اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان نیز گفت: زیرساخت های لازم برای توسعه تجارت ایران و افغانستان در حال انجام است که البته مشکل اطلاع رسانی بین بازرگانان دو طرف وجود دارد.

سیدمحمدرضا موسوی ترابی تصریح کرد: در بحث صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ از کرمان به افغانستان اقدامات و پیگیری های خوبی انجام شده و به محض نتیجه گیری قطعی همه موارد اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان در ارائه اطلاعات مربوط به کشور افغانستان به تاجران ضعیف عمل می کند، افزود: مسائلی در حوزه حمل و نقل، بسته بندی محصولات، عدم شرکت گسترده در نمایشگاه ها از جمله مشکلات تجارت بین دو کشور ایران و افغانستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha