همکاری نکردن سازمان‌ها با چاپخانه‌های فارس، معضل است

شیراز- ایرنا- رئیس صنف چاپخانه‌داران و صنوف وابسته در فارس مهم‌ترین مشکل این صنف را همکاری بسیاری از ادارات دولتی و مجموعه‌های خصوصی با چاپخانه‌های خارج از استان دانست که به گفته او باعث شده این صنف عملا در داخل استان با مشکلات بسیار اقتصادی دست و پنجه نرم کند.

به گزارش ایرنا، مهدی فرهنگ پنجشنبه در آیین هفتمین دوره جشنواره گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ، ابراز کرد: متاسفانه بسیاری از ادارات دولتی و مجموعه‌های خصوصی با چاپخانه‌های خارج از استان و شیراز همکاری می‌کنند که باعث شده این صنف عملا در داخل استان با مشکلات بسیاری مواجه شود.

وی خواستار رایزنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با استاندار فارس شد تا مانع از خروج سفارش‌های مربوط به حوزه چاپ و نشر در استان شوند.

رئیس صنف چاپخانه داران فارس، عامل بخشی از کاستی‌های موجود کنونی را همه‌گیری بیماری کرونا دانست؛ اما بخش دیگری از معضلات را معطوف به میزان مالیات بر ارزش افزوده با توجه به گرانی کاغذ، ملزومات مصرفی و نازل بودن قیمت چاپ دانست.

مالیات بر ارزش افزوده از درصدی از قیمت تمام‌شده دریافت شود

رئیس صنف چاپخانه‌داران و صنوف وابسته با توجه به مسائل یادشده، پیشنهاد کرد که مالیات بر ارزش افزوده از درصدی از قیمت تمام‌شده دریافت شود.

فرهنگ با تاکید بر ضرورت پرداخت درست و به‌موقع مالیات، عنوان کرد:چنانچه همکاران به  تکالیف مالیاتی خود عمل کنند، دغدغه خاطری نخواهند داشت و می توانند با عملکرد دقیق ضریب آن را کاهش دهند.

او همچنین خواستار در اختیار نهادن وام‌های کم‌بهره برای به‌روزکردن دستگاه‌ها و امکانات چاپخانه‌داران شد؛ اما بر این نکته نیز تاکید کرد که با توجه به گرانی بسیار زیاد ارز، این مهم به‌صورت موقت و درصورت پرداخت فوری می‌تواند گره‌گشا باشد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل ارشاد فارس نیز در این آیین با اشاره به دشواری‌های فعالیت در عرصه چاپ، ابراز کرد:تعامل، همراهی و همکاری صنف چاپخانه‌داران استان فارس ستودنی است و به‌ویژه در بحث صدور مجوزها از بازوان پرتوان اداره کل فرهنگ و ارشاد هستند؛ همچنین  این گروه، جزو معدود صنوفی هستند که با وجود شیوع ویروس کرونا همچنان مشغول به کارند.

مهدی امیدبخش با اشاره به تعطیلی گسترده فعالیت‌های فرهنگی و هنری بر اثر بحران موجود، اظهار کرد: در مدت قریب به یک سال اخیر، شاهد رکود و تعطیلی بسیاری از اصناف فرهنگی و هنری بوده‌ایم؛ اما با اهتمام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هماهنگی هیات دولت تسهیلات کم‌بهره برای صنوف این حوزه در نظر گرفته شده است.

آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به چاپخانه‌داران به زودی ارائه می‌شود

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد فارس، افزود: تاکنون بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری موفق به استفاده از این تسهیلات کم‌بهره شده‌اند و ظرف چند روز آینده نیز آیین‌نامه تسهیلات کم‌بهره برای چاپخانه‌داران نیز تهیه خواهد شد و اطلاعات آن به زودی در اختیار این قشر قرار می‌گیرد.

در پایان این مراسم از پیشکسوتان نمونه صنعت چاپ در استان فارس تقدیر شد.

یازدهم شهریور روز ملی صنعت چاپ است اما آیین بزرگداشت این روز به دلیل شیوع کرونا با تعویق برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =