بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای آبرسانی به شهرهای کردستان نیاز است

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: برای اجرا و اتمام طرح آبرسانی به هشت شهر از محل سدهای استان، ۲۰ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

کامران خرم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون برای آبرسانی به شهرهای سقز، بانه، بیجار، یاسوکند، مریوان، قروه، دهگلان و کامیاران یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ‌ویس، بانه از سد عباس‌آباد، شهرهای بیجار و یاسوکند از سد سیازاخ، آبرسانی به شهر مریوان از سد گاران، شهرهای قروه و دهگلان از سد قوچم و طرح آبرسانی به کامیاران از سد گاوشان در دست برنامه‌ریزی یا اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: با اجرای طرح آبرسانی به شهر سقز در دراز مدت بیش از ۳۰۰ هزار نفر، در بانه ۲۰۰ هزار نفر و در بیجار و یاسوکند نیز ۱۳۰ هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرند.

خرم تاکید کرد: با آبرسانی به شهر مریوان از سد گاران بیش از ۲۵۵ هزار نفر و پس از بهره‌برداری از طرح آبرسانی به کامیاران از سد گاوشان بیش از ۱۰۰ هزار نفر از آب شرب پایدار بهره‌مند خواهند شد.

در حال حاضر  ۶۰ درصد منابع آبی مورد نیاز مردم کردستان از محل آب‌های سطحی و سدها و ۴۰ درصد نیز از طریق سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها