اعتبار مرمت و احیای میراث فرهنگی استان سمنان ۲۰۰ میلیارد ریال است

سمنان- ایرنا- مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: میزان اعتبار تخصیص یافته برای مرمت و احیای آثار تاریخی استان امسال ۲۰۰ میلیارد ریال است.

به‌ گزارش ایرنا، مهدی جمال روز پنجشنبه به رسانه ها افزود: اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی برای مرمت آثار تاریخی استان سمنان به صورت عادلانه بین تمامی شهرستان‌های استان توزیع شده است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: بیش از ۷۰ کارگاه مرمت، سامان‌دهی و حفاظت از آثار تاریخی در استان فعال است.

وی افزود: ارزش پلاک‌های تاریخی و ثبتی استان بالاست و با توجه به این موضوع، بناهای تاریخی بر اساس اولویت‌بندی مرمت می‌شوند.

جمال گفت: اجرای پروژه‌های مرمتی استان سمنان ، با وجود شیوع ویروس کرونا، متوقف نشد و همگی در حال اجرا است.

جمال با اشاره اینکه هشت طرح اصلی و اولویت‌دار مرمتی و ۷۰ کارگاه  فعال مرمت و احیا در دست اجراست، بیان کرد: طرح‌های اولویت‌دار مرمتی شامل تپه‌حصار و چشمه‌علی دامغان، مجموعه تاریخی بسطام و خرقان، جاده تاریخی سنگفرش گرمسار ، بافت تاریخی سمنان و مرمت احیای کاروانسراهای استان است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اجرای این طرح‌ها را در جذب گردشگر و تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد موثر دانست و گفت: مجموعه کاروانسراهای استان در فهرست ثبت جهانی قرار دارند.

۱۵ هتل، ۲ هتل آپارتمان، یک متل، پنج مجتمع گردشگری، ۸۱ اقامتگاه بومگردی، ۵ مهمانپذیر و ۲۳ خانه مسافر در استان سمنان وجود دارد.

بیش از یک هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان شناسایی شده و ۸۱۳ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده که ظرفیتی بزرگ برای جذب سرمایه‌گذاران است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها