زالی: تهران همچنان در شرایط ناپایدار و شکننده کرونایی است

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفت: شرایط کرونا در پایتخت همچنان ناپایدار است و در بسیاری از شاخص ها به افول قطعی نرسیده ایم.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی، علیرضا زالی با اشاره به کاهش آمار مبتلایان به کرونا در مقایسه با هفته های گذشته، نسبت به جو شکننده آماری همه گیری  در تهران هشدار داد و افزود: پیش بینی می شود با هرگونه تغییر وضعیت شاخص ها وارد سیرصعودی و تصاعدی شود.

وی افزود: تجربه تلخ آبان و ابتدای آذرماه سال‌جاری نشان داد که در تهران بسیاری از شاخص ها با شتابی تصاعدی افزایش پیدا می کند.

به گفته وی تحلیل آماری حاکی این خبر است که به دلیل عملکرد جهشی ویروس کووید ۱۹ در مدت  زمان کوتاهی، شرایط استان تهران به سرعت تغییر می کند.

زالی ادامه داد: کماکان سه هزار و صد بیمار در بیمارستان های تخصیص یافته به کرونا در استان تهران تحت درمان هستند  که از مجموع این افراد یکهزار و ۱۷۴ بیمار به بخش های مراقبت ویژه ارجاع داده شده اند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که در ۲۴ ساعت اخیر تنها در تهران ۳۷۴ بیمار جدید در بخش های کرونا بستری شده اند خاطرنشان کرد: از این تعداد سهم بیمارانی که در بخش های مراقبت های ویژه بستری شدند بالغ بر ۱۱۰ نفر بود.

زالی ادامه داد: در روزی که گذشت نیز بالغ بر پنج  هزار و ۲۰۰ نفر نیز با علامت های مشکوک کرونا به بخش های بهداشتی و درمانی بصورت سرپایی مراجعه داشته اند.

وی ضمن ابراز تاسف از مرگ ۵۶ نفر در استان تهران به دلیل ابتلا به کرونا، گفت: این آمارها بیانگر این مطلب است که شرایط تهران همچنان به لحاظ شیوع کرونا ناپایدار است و هنوز در بسیاری از شاخص ها به افول قطعی نرسیده ایم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، حضور یکهزار و ۱۷۴ بیمار بدحال در بخش های مراقبت های ویژه را زنگ خطری برای روزهای آتی تهران دانست و تاکید کرد: کماکان نیازمند رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از رفتارهای پرخطر برای کاهش زنجیره اپیدمی هستیم.

زالی برودت هوا را عاملی برای شیوع بیشتر کرونا دانست و توضیح داد: ویروس کرونا، ویروسی سرما دوست است و برودت هوا می تواند شرایط محیطی متناسب تری را برای بقای بیشتر این ویروس مهیا کند ضمن این که به دلیل کاهش دمای هوا افراد تمایل بیشتری به حضور در فضاهای مسقف با تهویه ناکافی دارند که همین عوامل می تواند شانس ابتلا را افزایش داده و به شیوع بیشتر ویروس کمک کند.

وی با بیان این که با شیوع بیماری ها و ویروس های شایع دستگاه تنفس فوقانی و سرماخوردگی در  فصل سرما ممکن است این بیماری ها در تشخیص با علائم کرونا اشتباه شود، گفت: ابتلا به بیماری های غیرکرونایی می تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابل کووید ضعیف کرده و بار بیماری و اپیدمی را بیش از پیش افزایش دهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران درباره محدودیت های شب یلدا نیز گفت: در صورت تصویب ستاد مقابله با کرونا تهران، ساعت تردد شبانه و پایان کار مشاغل تقلیل خواهد یافت ضمن این که  پیشنهاد می شود این محدودیت ها در روزهای شنبه و یکشنبه استمرار داشته باشد.

زالی با بیان این که امسال شب یلدا با همکاری مردم و انجام حماسه مدنی می تواند نقطه اتکایی برای کاهش زنجیره اپیدمی باشد تاکید کرد: اگر چنانچه دورهمی ها استمرار پیدا کند، محفل خانوادگی می تواند به عنوان نقاط داغ انتقال بیماری خسارت های جبران ناپذیری را بدنبال داشته باشند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha