نگرانی و کارشکنی جمهوریخواهان سنا از تصیم بایدن برای بازگشت به برجام

تهران- ایرنا- جمهوریخواهان افراطی که از شکست ترامپ در انتخابات سخت خشمگین هستند، در پی کارشکنی و ناکام کردن برنامه های بایدن رئیس جمهوری منتخب در بازگشت به برجام هستند.

به گزارش ایرنا، گراهام رییس کمیته قضایی مجلس سنا در پیام توییتری نوشت: سخت در تلاشیم برای یک رأی‌گیری در مجلس سنا تا در خصوص هر گونه تصمیم احتمالی برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کنیم.

گراهام سناتور ایالت کارولینای جنوبی در ادامه نوشت: پیوستن به این توافق نامه مخرب ترین تصمیمی است که دولت بایدن در مورد ثبات در خاورمیانه می تواند اتخاذ کند.

جامعه بین الملل در حالی با واکنش تند جمهوریخواهان در مورد بازگشت دولت بایدن به برجام مواجه است که بایدن پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت شکست ترامپ به برجام باز خواهد گشت.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی نیز روز سه شنبه با اشاره به پیامدهای منفی خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، مذاکره جانشین او با آژانس را به عنوان نهاد ناظر بر اجرای این توافق اقدامی ضروی توصیف کرد.

وی در گفت وگو با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» خاطر نشان کرد که ایران خواهان ثبات و امنیت در سراسر جهان و گفت وگو با کشورهایی است که مسیر مذاکره را انتخاب می‌کنند.

یران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از  سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha