شرکت ۵۰ هزار دانش‌آموز یزدی در جشنواره استانی "هنر قرآنی دانش"

یزد _ ایرنا _معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره استانی "هنر قرآنی دانش" ۳۰ آذرماه در استان گفت: پیش بینی می‌شود ۵۰ هزار دانش آموز یزدی در این جشنواره شرکت کنند.

حسینعلی ملانوری روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره یاد شده در جمع خبرنگاران افزود: جشنواره مورد اشاره در ۱۴ رشته در چهار محور ادبی، آوایی، هنری و تولید محتوا در حوزه های قران، نهج البلاغه و نماز برگزار می‌شود. 

ملانوری با بیان اینکه این جشنواره ویژه دانش آموزان  مقطع دوره اول، دوم و ابتدایی  و دوره متوسطه اول و دوم است ادامه داد:رشته های جشنواره شامل ترتیل و تحقیق ، سخنوری و فن بیان در قالب کنفرانس نهج البلاغه ،هم خوانی قران کریم و تواشیح به صورت تک خوانی ، انشای نماز و دل نوشته با خدا، نقاشی و تصویر سازی، فن بیان و مجری گری با حفظ و دکلمه اشعار ولایی  و قرانی  می باشد.

وی ساخت نماهنگ و فیلم کوتاه،تئاتر با محتوای قرانی به صورت درون خانواده، قصه گویی و نقالی قصص قرآنی، خوشنویسی در قالب کتابت احادیث و قران کریم، حافظ خوانی، صنایع دستی مشبک و معرق و طراحی پوستر را از دیگر رشته های جشنواره یاد شده بیان کرد.

ملانوری با بیان اینکه این  جشنواره با همکاری معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی،اجتماعی ورزشی شهرداری یزد برگزار می‌شود گفت: جشنواره مذکور نقطه عطفی در نحوه تعامل بین سازمان فرهنگی،اجتماعی ورزشی شهرداری یزد به عنوان یک شریک فرهنگی  با آموزش و پرورش استان در جهت تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد خاطرنشان کرد: تحقق این سند که از دغدغه های مقام معظم رهبری است در صورت استفاده از ظرفیت بین بخشی دستگاه ها بدون شک در آینده ای نه چندان دور رقم خواهد خورد.
وی تصریح کرد: در راستای لبیک به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب و در جهت تقویت بنیه معنوی و بصیرتی دانش اموزان هر ساله مسابقات متعددی با موضوعات قرآن،عترت و نماز توسط آموزش و پرورش اجرا می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش یزد در ادامه راه حل ثمر بخشی فعالیت های قرانی را استمرار آن ها دانست و گفت: با برگزاری «جشنواره هنر قرانی دانش» بخشی از فعالیت هایی که در حوزه قران، عترت و نماز طراحی شده را با استفاده از ظرفیت شرکای فرهنگی استمرار خواهیم بخشید و قطعا عواید آن به جامعه دانش آموزی باز خواهد گشت.

وی افزود: نام این جشنواره برگرفته از نام شهید قرآنی دیارمان حاج حسن دانش بوده که هدف آن معرفی الگوی قرانی همچون این شهید والامقام به دانش آموزان و انتقال مفاهیم علمی از جنس قرآن در جهت تقویت شخصیت دانش آموزان است. 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش یزد تقویت ایمان و اعتقاد دانش آموزان در جهت تمسک بیشتر به آیات قران و سیرت اهل بیت(ع)، تعمیق و تفهیم دانش آموزان در حوزه معرفت و ترویج آیات و مفاهیم قران کریم در حوزه عمومی را از دیگر  اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد. 
ملانوری تصریح کرد: دانش آموزان علاقمند می‌توانند از طریق سایت jqdanegh.ir یا مربیان پرورشی مدارس خود نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

ملانوری اضافه کرد: همچنین با توجه با نزدیک شدن به اولین سالگرد شهادت سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی بخشی از پوستر جشنواره به یاد و نام این شهید والا مقام مزین شده است. 

اکران آثار برتر «جشنواره هنر قرآنی دانش» 

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد هم در این نشست  از اکران عمومی آثار فاخر جشنواره هنر قرآنی دانش در راستای ایجاد انگیزه برای دانش آموزان شرکت کننده خبر داد.

عیاس ملازینلی گفت: برگزاری این جشنواره نقش موثری در تمامی ارکان توسعه جامعه داشته و کودکان و نوجوانان ما با آموزشی درست و فرهنگی بهینه با فرهنگی درست آشنا شوند قطعا منجر به رستگاری جامعه شده و ابعاد توسعه را درخواهد نوردید.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد توسعه فرهنگی را زیربنای هر گونه توسعه ای عنوان کرد و اظهار داشت: مطمئنا افراد آگاه و دانا جامعه ای شایسته را می سازند لذا در بودجه بندی سال جاری پیشنهادی را با مشورت معاونت فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش به شورای پنجم یزد ارائه دادیم تا بودجه ای را برای پایدار کردن جشنواره قرآنی مصوب کنند که با همکاری آنان اتفاق افتاد.

وی بر ضرورت برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری تاکید  و اضافه کرد: این جشنوراه با رویکرد قرآنی فرصتی را فراهم می آورد که بتوان نگاه متفاوتی را در قالب فعالیت های فکری، فرهنگی و هنری در قالب تدبردر قرآن و سیره اهل بیت(ع) به وجود آورد و اندیشه و تفکر دانش آموزان را شکل دهد.

ملازینلی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از انگیزه های دانش آموزان برای حضور در فعالیت های فرهنگی و هنری دیده شدن است گفت: متاسفانه در گذشته فعالیت های فرهنگی و هنری دانش آموزان تنها به سطح مدرسه منتهی می شد و در نتیجه انگیزه را از دانش آموزان سلب می کرد چرا که دانش آموزی علاقه مند است اثری که او خلق کرده در معرض دید عموم قرار گیرد.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد اضافه کرد: بنابراین در راستای ایجاد انگیزه برای دانش آموزان آثار فاخر این جشنواره در تمامی زمینه ها به اجرای عمومی گذاشته خواهد شد تا موجب تشویق دانش آموزان برای حضور قدرتمند دراین جشنواره و جشنواره های آتی باشد .

«سعید غفاریان» رییس اداره قرآن عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان یزد هم در این نشست توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری این جشنواره ارائه  گفت: برای جوایز برگزیدگان این جشنواره ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

افزون بر ۲۶۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار ۱۰۰ باب مدرسه در استان یزد تحصیل می کنند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha