تمدن‌سازی اسلامی بدون همراهی حوزه و دانشگاه امکان‌پذیر نیست

همدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان وحدت حوزه و دانشگاه را دو بال یک موجود برای حرکت به سمت تحقق تمدن اسلامی معرفی کرد و گفت: تمدن سازی اسلامی بدون حضور و همراهی حوزه و دانشگاه امکان پذیر نیست.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی موثقی روز چهارشنبه  در نشست تخصصی آسیب شناسی موانع وحدت حوزه و دانشگاه با بیان اینکه وحدت بین حوزه و دانشگاه در یک سطوحی بعد از انقلاب رخ داده و اما هنوز به صورت کامل محقق نشده است، اظهار داشت: در برخی از مسائل روبنایی وحدت خوبی در این بین وجود دارد که قابل مقایسه با گذشته و قبل از انقلاب نیست.

وی تشکیل دبیرخانه دائم وحدت حوزه و دانشگاه در استان همدان را نشان دهنده دغدغه مسئولان استانی دانست و گفت: بحث از وحدت به این معنا است که این دو نهاد از هم مستقل هستند، اما در عین حال اشتراکاتی با یکدیگر دارند که این اشتراک‌ها می‌توانند محور وحدت قرار گیرند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان افزود: با وجود تاکیدات حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب بر ایجاد این وحدت، اما وحدت بین حوزه و دانشگاه به معنای واقعی کلمه در تمامی ابعاد شکل نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: نقاطی که می‌تواند افتراق ایجاد کند و اتفاقا حل آنها و توجه به آنها وحدت واقعی را رقم خواهد زد، در سه محور قابل بررسی است که برای تحقق این وحدت باید در حول این سه محور اقدامات لازم انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی به تشریح اولین محور قابل بحث در این حوزه پرداخت و گفت: بنیان‌های علوم در حوزه و دانشگاه، از لحاظ هویتی با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت هم می‌تواند موجب افتراقات بیشتر شود و هم حل آن به یک وحدت واقعی منجر خواهد شد.

وی دومین محور را وجود تفاوت در جهان بینی‌ها و ایدئولوژی‌ها بین دانشگاه و حوزه برشمرد و مطرح کرد: این تفاوت‌ها می‌تواند زمینه ساز ایجاد تفرقه در این بین شود که قبل از انقلاب این اتفاق بسیار برجسته بود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان اظهار داشت: در دوران قبل از انقلاب این اختلاف به اندازه‌ای بود که اسلام منهای روحانیت در حال شکل گیری بود و دانشگاه‌ها به سمت بی دینی در حال حرکت بودند اما پس از انقلاب این مشکل از بین رفت و جهان بینی‌ها نیز به هم نزدیک شدند.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با اشاره به اینکه عامل سوم اختلاف در بین این دو نهاد، اهداف متفاوت آنها است و اظهار داشت: زمانی که دانشگاه شکل گرفت هدفش ایجاد توسعه مادی و صنعتی در جامعه بود، بنابراین در ذهن عده‌ای این افکار به وجود آمد که نمی‌شود هم دنیا را داشت و هم آخرت و لذا یکی از موفقیت‌های انقلاب اسلامی این بود که این اهداف را با هم قابل جمع دانست.

وی با بیان اینکه با مشاهده تاریخ معاصر از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ با نگرش‌های متفاوتی مواجه می‌شویم که این دو نهاد همدیگر را متهم کرده‌اند، مطرح کرد: جریان انقلاب اسلامی، حوزه و دانشگاه را نه در شعار که در اهداف به یک نقطه رساند و به همین دلیل انقلاب را باید مجمعی برای هر دو هدف توسعه مادی دانشگاه و توسعه معنوی حوزه بدانیم. 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی حوزه و دانشگاه را دو بال یک موجود برای حرکت به سمت تحقق تمدن اسلامی معرفی کرد، گفت: هر جامعه‌ای برای پیشرفت نیازمند توسعه مادی و معنوی در کنار هم است و به همین دلیل هیچگاه این دو نهاد با هم در تضاد نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با بیان اینکه با پیروزی انقلاب این بستر برای تشکیل وحدت ایجاد شد، مطرح کرد: یکی از مصادیق این وحدت، حضور روحانیون در دانشگاه‌ها برای توسعه معنوی دانشگاه و جامعه است.

وی با اشاره به موضوع تمدن سازی مورد تاکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، عنوان کرد: تحقق این تمدن سازی بدون دانشگاه و تکاملات مادی اتفاق نمی‌افتد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه به دلیل تفاوت در ماهیت علوم، اتحاد زبانی بین دانشگاه و حوزه ایجاد نمی‌شود، اظهار داشت: در بحث نقش دین در علم، اعتقاد بنده بر این است که دین در وجود فرد دیندار بسترهایی را برای آنکه فهمش از واقعیت تکوینی تکمیل شود، فراهم می‌کند، به بیان دیگر دین یک فیزیک و شیمی جدید مطرح نمی‌کند، بلکه به روش‌های فهم انسان دیندار از واقعیت‌ها متفاوت توجه دارد.

 حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با اشاره به اینکه دانشگاه باید بپذیرد که مبادی تصدیقی علوم تجربی در حوزه تنقیه شود، مطرح کرد: همان طور که در انقلاب صنعتی فرانسه با تغییر در فلسفه، جهان بینی، علوم و نگرش‌های انسانی پیش فرض‌، تمدن نوین غربی ایجاد شد، امروز نیز تحول در علوم تجربی، بدون تحول در علوم انسانی اتفاق نخواهد افتاد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما با تمدن غرب در همین پیش فرض‌های انسانی است، عنوان کرد: به دلیل همین پیش فرض‌ها است که گاهی روانشناسی تجویزهایی دارد که مخالف مبانی فکری ما است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان به تشریح پیشرفت‌های حوزه در عرصه‌های جهان بینی پرداخت و گفت: در حوزه قم تولیدات علمی بسیار خوبی وجود دارد که متاسفانه نتوانسته آن را در جامعه و دانشگاه ارائه بدهد و در سطح قم فراتر نرفته است.

۲۷ آذر سالروز شهادت آیت الله شهید دکتر مفتح روز وحدت و دانشگاه نام‌گذاری شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha