پاکستان از آغاز دور بعدی گفت وگوهای بین افغانستانی در ۱۶ دی خبر داد

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان پس از دیدار با هیات سیاسی طالبان ضمن تاکید بر لزوم گام مشترک همه طرف‌ها برای تشدید خشونت‌ها در افغانستان، گفت: دور بعدی گفت وگوهای بین افغانستانی از ۱۶ دیماه (۵ ژانویه ۲۰۲۱) آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون دولتی پاکستان، «شاه محمود قریشی» روز چهارشنبه پس از دیدار با هیات هشت نفره دفتر سیاسی طالبان در دوحه به ریاست «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی این گروه در شهر اسلام‌آباد اعلام کرد: درخواست اصلی پاکستان از طرف‌های درگیر در افغانستان کاهش فوری خشونت‌ها و پیشروی در مسیر آتش بس است.

وی اظهار داشت: خواسته کاهش خشونت‌ها را نمی‌توان تنها از طالبان انتظار داشت بلکه همه طرف‌ها باید در این مسیر قدم بردارند و دلیل آن نیز تمایل جدی ما به راه حل پایدار برای رفع درگیری‌ها در افغانستان است.

منابع آگاه در پاکستان گفتند بازدید هیات سیاسی طالبان درحالی صورت می‌گیرد که زلمای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان دو روز پیش با سفر به پاکستان و دیدار با فرمانده ارتش این کشور از توقف گفت وگوهای بین افغانستانی ابراز نگرانی و از اسلام‌آباد برای پایان این بن بست درخواست کمک کرد.

براساس این گزارش، قریشی از اراده جدی گروه طالبان برای برقراری صلح در افغانستان گفت و افزود: توافق طرف‌های گفت وگوی بین افغانی درباره دستورکار مذاکره پیشرفت خوبی است.

وزیر امور خارجه پاکستان با ابراز نگرانی از توقف ۲۰ روزه در مذاکرات دوحه گفت: وضعیت فعلی گام‌های فوری برای رسیدن به توافق صلح را تضمین می‌کند و ما امیدواریم دور آتی گفت وگوهای داخلی افغانستان از ۵ ژانویه (۱۶ دیماه) ازسرگرفته شود.

این سومین بازدید رسمی هیات سیاسی طالبان از اسلام‌آباد است که آخرین آن سوم شهریور ماه امسال صورت گرفت.

رفت و آمد طرف‌های صلح افغانستان به پاکستان درحالی انجام می‌شود که مذاکرات بین افغانستانی در دوحه ۲۲ آذرماه امسال برای ۲۰ روز متوقف شد، اما رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش خواستار برگزاری دور دوم مذاکرات صلح با گروه طالبان در داخل افغانستان شد و گفت دیگر برای برگزاری مذاکرات صلح نیازی به هتل‌های مجلل نیست.

نکته قابل توجه مرتبط با سفر جدید اعضای هیات طالبان برنامه‌ریزی اولین دیدار رسمی آنان با «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان است که در جریان سفرهای گذشته این ملاقات در حد شایعه و یا گمانه‌زنی‌ها باقی می‌ماند و هرگز تایید نشد.

در عین حال وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که هیات طالبان علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه با نخست وزیر پاکستان نیز دیدار خواهد کرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =