واژگان «کارست» در استان همدان استاندارد سازی می‌شود

همدان- ایرنا- مدیرکل استاندارد استان همدان از تاسیس کمیته متناظر «کارست» در این استان خبر داد و گفت: با توجه به گسترش سازندهای کارستی در کشور، تدوین استاندارد در این زمینه به نقشه راهی برای سازمانها، کارفرمایان و پیمانکاران تبدیل خواهد شد.

«واژه کارست Karst به معنی سرزمین های آهکی است که در اثر انحلال در دل زمین و گاهی سطح آن غار و حفره گسترش یافته است».

«محمد مددی» روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هدف از تاسیس این کمیته متناظر کمک به توسعه استانداردسازی در زمینه واژگان کارست، توسعه پایدار منابع، حفاظت از محیط زیست و مدیریت محیط و همچنین بررسی و ارزیابی (از جمله روش های مدل سازی و نقشه برداری از سیستم های کارستی) است.

او خاطرنشان کرد: کمیته کارست در سازمان ایزو دارای هشت عضو اصلی و ۲۲ عضو ناظر است و ایران به همراه کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا، انگلستان، جمهوری چک و مجارستان در زمره کشورهای ناظر قرار دارد.

مدیرکل استاندارد استان همدان با بیان اینکه مناطق کارستی از نظر توسعه پایدار اهمیت ویژه‌ای دارند، گفت: ساخت و ساز در این سرزمین ها به ویژه ساخت سدها بر این گونه مناطق همواره با خسارت های جبران ناپذیر همراه بوده است.

مددی تاکید کرد: بر اساس بررسی های علمی انجام شده درباره گسترش سازندهای کارستی در کشور (حدود ۱۱ درصد از سطح کل کشور و حدود ۹۰ درصد از ارتفاعات زاگرس از سازندهای کارستی تشکیل شده است) تدوین استاندارد در این زمینه ها برای آن که نقشه راهی برای سازمانها، کارفرمایان و پیمانکاران باشد، اهمیت ویژه ای دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha