امام جمعه ایلام: وحدت حوزه و دانشگاه باید ثمره عملی داشته باشد

ایلام - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه ملت ایران بیشتر از هر زمانی در شرایط کنونی به وحدت حوزه و دانشگاه نیاز دارد، گفت: این وحدت باید ثمره عملی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت شهادت دکتر مفتح و وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: وحدت حوزه و دانشگاه به معنای یکی شدن این ۲ نهاد نیست بلکه وحدت یعنی اتحاد در هدف و آرمان ها و رسیدن به هدف مشترک است.

وی افزود: حوزه و دانشگاه باید به آینده و آینده‌پژوهی نگاه ویژه داشته باشند و مسوولان برای حل بحران های اجتماعی باید به سراغ حوزه و دانشگاه بیایند و از این ۲ نهاد راهکار کسب کنند.

امام جمعه ایلام گفت: یکی از نیازهای جامعه ما که مقام معظم رهبری نیز به آن تاکید دارند کرسی آزاد اندیشی است که باید شکل گیرد و در صورت علمی و کاربردی بودن می توان از طریق آن مشکلات را در جامعه رفع کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهار داشت: وحدت حوزه و دانشگاه باید از نظریه خارج و کاربردی شود و آگاه باشیم که امروز دشمنان به دنبال ایجاد شکاف میان حوزه و دانشگاه هستند.

وی با بیان اینکه امروز دشمن با تفرقه افکنی بین حوزه و دانشگاه به دنبال نفود در جامعه است، گفت: گران فروشی، بیکاری، خودکشی و غیره می تواند مردم یک جامعه را بیش از پیش آسیب پذیر کند و مبارزه با گران‌فروشی و حل مشکل بیکاری مطالبه مردم است که مسوولان باید برای آن چاره اندیشی کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام تاکید کرد: خودباوری از عوامل تاثیرگذار برای توانمند شدن است و برای توسعه در عرصه های مختلف علمی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اقتصاد برون زا به تقویت نیاز داریم.

رییس دانشگاه ایلام نیز در این نشست گفت: دانشگاه و حوزه ۲ نهاد هستند که بدلیل ارتباط طیف وسیعی از مردم بصورت مسقیم و غیر مستقیم انتظارات از این نهاد در سطح بالایی است.

محمد علی اکبری لازمه حفظ وحدت بین این ۲ نهاد را گفت و گو عنوان کرد و افزود: برای تأثیرگذاری بیشتر، این نهادها باید هم همراه و همدل باشند و مقام معظم  رهبری تاکید بر ایجاد هیات اندیشه ورزی و مجوز کرسی آزاد اندیشی دارند که این شرایط باید توسط حوزه و دانشگاه فراهم شود.

 وی اظهار داشت: حوزه و دانشگاه باید در کنار آموزش، خود نیز یادگیرنده باشند تا زمینه گفت وگو بین آنها بوجود آید و اگر این مهم حاصل شود زمینه ایفای نقش اصلی این ۲ نهاد در روند توسعه جامعه فراهم می شود.

علی اکبری تصریح کرد: اساتید حوزه و دانشگاه با هم اندیشی مشورت، همراهی، همدلی و حرکت جهادی برای اصلاح امور و کاهش معضلات و مشکلات مطرح استان گام بردارند.

وی تاکید کرد: حوزه و دانشگاه به عنوان ۲ مغز متفکر جامعه باید همواره در راستای حفظ و تقویت بیشتر اتحاد و انسجام خود تلاش کرده تا عزت و آزادی جامعه تضمین شود.

دانشگاه ایلام با ۶ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکترا و ۲۰۰ عضو هیات علمی، ۳۲ گروه آموزشی دارد و در سال ۱۳۷۰ در سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام از دانشکده زیر مجموعه دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشگاه ارتقا یافته است.

استان ایلام در مجموع ۳۶ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد که ۲۶ هزار دانشجو در این مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =