سفر اوبراین به فلسطین اشغالی؛‌ مین گذاری برای بایدن

تهران- ایرنا- مشاور امنیت ملی آمریکا این هفته یک سفر دوره ای به کشورهای اروپایی و فلسطین را در برنامه کاری خود قرار داد، اما به غیر از اسرائیل و فرانسه موفق به ادامه دیدار از سایر پایتخت های اروپایی نشد و به آمریکا بازگشت تا ماجرای حملات سایبری علیه نهادهای فدرال و دولتی ایالات متحده را پیگیری کند.

"رابرت اوبراین" روز یکشنبه در تل آویو با نتانیاهو دیدار کرد، اما گویی به جز ادعاها، دروغ ها و حرف های تکراری، چیز جدیدی برای گفتن نداشت، آن هم در حضور بنیامین نتانیاهو که حتی در اراضی اشغالی فلسطین هم به سیاستمداری بدنام شهره است.

حاصل دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا از سرزمین های اشغالی، یک کنفرانس خبری مشترک با نتانیاهو بود که در ارتباط با ایران حرف های ترامپ را تکرار کرد و مدعی تاثیر فشارهای حداکثری بر ایران شده است.

اوبراین در عین حال توضیح نمی دهد که اگر آن تحریم های ظالمانه ضد حقوق بشری بر ایرانی ها اثر کرده است، پس چرا کاخ سفید تحت کنترل ترامپ تا اول بهمن ماه آینده، این همه جیغ و فریاد براه انداخته و خود را به آب و آتش می زند؟

اوبراین در این سفر درحالی ایران را متهم به جنگ افروزی در منطقه کرد که فعلا تنها جنگ در منطقه مربوط به جنگی است که سعودی ها علیه ملت یمن براه انداخته اند و با تسلیحات آمریکایی و اروپایی ها بمب و موشک بر سر غیرنظامیان این کشور می ریزند.

نتانیاهو هم در این کنفرانس خبری گفت که عادی سازی روابط با ایران یک اشتباه است؛ مخاطب او مشخص بود، آنقدر که رسانه های آمریکایی نتوانستند آن را نادیده بگیرند و نوشتند، "خطاب این سخنان جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا است که از اول بهمن ماه باید کار خود را در کاخ سفید شروع کند."

"بی بی" همچنین ایران را "قلدر" منطقه توصیف کرد و هشدار داد که اگر مهار نشود، در آینده به قلدر جهانی تبدیل می شود و با موشک هایش اروپا و آمریکا را هدف می گیرد.

این سیاستمدار تندرو و بدنام صهیونیستی درحالی از موشک های ایران که بردی بیش از ۲ هزار کیلومتر ندارند و در زمره تسلیحات تدافعی قرار می گیرند، به عنوان تهدید یاد کرد که تل آویو دارای تعداد زیادی تسلیحات اتمی است و فعالیت های این رژیم زیر نظر سازمان بین المللی انرژی اتمی هم قرار ندارد و همچنین عربستان سعودی، بزرگترین حامی گروه های تروریستی در منطقه، بویژه داعش، موشک هایی با برد ۵ هزار کیلومتر دارند که با نفوذی که تکفیری ها در این کشور دارند، اصلی ترین تهدید علیه کشورهای اروپایی تلقی می شود.

این سفر اوبراین در ادامه سفر ماه گذشته الیوت آبرامز مسئول میز ایران و ونزوئلا در وزارت خارجه و همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا انجام شد و براساس برنامه های اعلام شده، جرد کوشنر داماد ترامپ که مسئولیت پرونده روابط اعراب و اسرائیل را در اختیار دارد، قرار است دوشنبه آینده باردیگر به منطقه سفر کند.

ترامپ و تیم تندرو او دیگر فرصت چندانی ندارند و سراسیمگی آنان در خصوص مسائل منطقه آن هم در شرایطی که اوضاع داخلی را کلا رها کرده اند، همچنان از سوی تحلیلگران منطقه، محل تردید و بحث بوده است.

با این همه به نظر می رسد، تیم تندرو اطراف ترامپ با چند هدف مشخص هنوز منطقه خاورمیانه را رها نکرده اند؛ اولی تکمیل پیوند اعراب و اسرائیل یا همان نهایی کردن پروژه سازش و عادی سازی روابط میان تل آویو با پایتخت های عربی است.

دومین هدف، زدن آخرین میخ های تابوت آرمان فلسطین با همکاری نتانیاهو و رهبران عربی است و سومین هدف نیز ایجاد یک ائتلاف منطقه ای برای تقابل با ایران می باشد که در این خصوص، تاکنون تجربه خوب و موفقی از این دست سیاست ها و ائتلاف ها و ... نداشته اند.

اما نکته ای اساسی دیگری را که نباید نادیده گرفت، تمام این تقلاها و هیاهویی که ترامپ و تیم تندرو او براه انداخته اند، به نوعی مین گذاری برای جو بایدن در منطقه است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =