آیا اس- ۵۰۰ روسی بر سامانه های موشکی آمریکایی برتری دارد؟

مسکو - ایرنا - سامانه جدید پدافند موشکی اس-۵۰۰ موسوم به «پرومتی» با ویژگی های خاص که قرار است از سال ۲۰۲۱ به ارتش روسیه تحویل شود باعث نگرانی رقیب آمریکایی اش شده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، تولید انبوه سامانه پدافند موشکی اس-۵۰۰ در روسیه آغاز شده است و انتظار می رود این سامانه پدافند موشکی با توانمندی هدف قرار دادن دستگاه های فضایی از جمله ماهواره ها و موشک های فضایی در سال آینده به ارتش روسیه تحویل شود که برتری این کشور در عرصه پدافند موشکی بر آمریکا را برای چند سال آینده تضمین خواهد کرد.

طراحی و ساخت سامانه پدافند موشکی اس-۵۰۰ از یک دهه پیش آغاز شده است و شرکت آلماز انتی تولید کننده مجموعه های پدافند موشکی روسیه ازجمله اس-۳۰۰، اس-۴۰۰ و آنتی ۲۵۰۰ سازنده این مجموعه های جدید موشکی است. 

چرا روسیه اس-۵۰۰ را می سازد؟

رهبری روسیه از نزدیک به دو دهه پیش در مورد توسعه سامانه پدافند موشکی جهانی آمریکا هشدار داده و این مساله را برای منافع امنیتی راهبردی روسیه خطرناک دانسته است. روسیه پیش از این اعلام کرده بود که در صورت استقرار این سامانه آمریکایی، مسکو به آن پاسخ خواهد داد.

آمریکا در سال ۲۰۰۲ در دوره جورج بوش پسر از قرارداد محدودیت تسلیحات پدافند موشکی با روسیه خارج شد و به این ترتیب دولت آمریکا خود را از این قید و بند برای توسعه سیستم های پدافند موشکی پیشرفته و برتری یافتن در سطح جهانی در این عرصه آزاد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از هشدارهای مکرر این کشور به آمریکا در مورد پیامدهای ایجاد سامانه پدافند موشکی جهانی و استقرار موشک های امریکایی در این راستا در رومانی و لهستان و نیز در خاور دور در خاک ژاپن، وزارت دفاع روسیه و مجموعه صنایع دفاعی این کشور را موظف به ایجاد سیستم های جدید پدافند موشکی برای عبور از سد احتمالی سیستم های موشکی امریکا و جلوگیری از برتری یافتن واشنگتن در عرصه جهانی در حوزه ثبات راهبردی کرد.

ایده طراحی سیستم پدافند موشکی اس-۵۰۰ بر همین اساس بوجود آمد و این سیستم موشکی کاملا پیشرفته اولین سیستم در جهان است که می تواند ماهواره ها و موشک ها را در فضا هدف قرار داده و نابود کند که از این منظر بی نظیر است.

برتری اس-۵۰۰ بر سیستم های پدافند موشکی آمریکایی

سامانه پدافند موشکی اس-۵۰۰ با داشتن قابلیت ها و توانمندی هایی بر سیستم های پدافند موشکی آمریکایی پاتریوت و تاد برتری دارد.

 سامانه پدافند موشکی پاتریوت می تواند اهداف را در ارتفاع ۲۰ کیلومتری هدف قرار دهد و مجموعه پدافند موشکی تاد امریکا نیز می تواند تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری و شعاع ۲۰۰ کیلومتری اهداف پرنده را هدف قرار داده و نابود کند.

اما سامانه دوربرد اس-۵۰۰ روسیه توان پایش محدوده گسترده ای از آسمان محل استقرار را در بالاترین بلندا دارد. این سامانه توانایی دفاع و متوقف کردن موشک های بالستیک، هدف گرفتن انواع پرنده های دشمن از جمله هواپیماها، بالگردها و موشک های کروز و نیز ماهواره ها و موشک های فضایی را دارد. 

برد عملیاتی این سامانه ۶۰۰ کیلومتر و توان شلیک همزمان آن نیز تا ۱۰ موشک فراصوت بالستیک اعلام شده است که می تواند تا هفت کیلومتر بر ثانیه پرواز کنند و با بیشترین دقت ممکن، اهداف تعیین شده از جمله کلاهک های مافوق صوت در حال پرواز را هدف بگیرند.

روسیه برای این سامانه پدافند موشکی جدید خود موشک هایی به نام ۴۰ان۶ وموشک های مافوق صوت ۷۷ان۶-ان و ۷۷ ان۶-ان۱ ساخته است که دارای بدنه آیرودینامیک و نیز سیستم موقعیت یاب است و این موشک ها هدایت شونده هستند.  

رسانه های روسیه نوشته اند که دست کم تا ۱۵ سال دیگر سیستم پدافند موشکی اس-۵۰۰ روسیه رقیبی نخواهد داشت.

البته به این نکته باید توجه داشت که روسیه اطلاعات اندکی در مورد این سامانه جدید خود منتشر کرده است تا رقبای آمریکایی نتوانند از مشخصات واقعی ان آگاه شوند.

انتظار می رود پس از آغاز تحویل سامانه پدافند موشکی اس-۵۰۰ به ارتش روسیه، دولت این کشور پس از چند سال فروش آن به کشورهای دیگر را آغاز کند .

به گفته سرگئی چمزوف رئیس شرکت دولتی «روس تک» (فناوری های پیشرفته)، این شرکت از چندین کشور جهان سفارش برای فروش مجموعه های پدافند موشکی اس-۵۰۰ دریافت کرده است.

 در زمان حاضر روسیه فقط سامانه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ به کشورهای دارای روابط نزدیک شامل چین و ترکیه فروخته است و هند نیز با پرداخت پیش پرداخت انتظار دریافت این سامانه ها را در سال آینده دارد و سامانه پدافند موشکی اس-۵۰۰ تا چند سال دیگر در سبد تسلیحات قابل عرضه روسیه قرار نخواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =