توسعه طرح‌های آب و خاک ایلام موجب تقویت صادرات کشاورزی به عراق می‌شود

ایلام - ایرنا - معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: بهره‌برداری از طرح‌های آب و خاک استان ایلام موجب توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع آبی استان و افزایش سطح مبادلات کشاورزی با کشور عراق می‌شود.

به گزارش ایرنا، علیمراد اکبری روز چهارشنبه در دیدار با قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام اظهار داشت: سهم دولت تدبیر و امید در هشت سال خدمت‌رسانی در حوزه کشاورزی به استان ایلام از مجموع ۱۶۰ هزار هکتار ۱۰۰ هزار هکتار است.

وی از حمایت‌های استاندار ایلام در حوزه آب و خاک و کشاورزی تشکر کرد و افزود: بدون اغراق فردی چون استاندار ایلام یک الگوی موفق ملی در امور آب و خاک کشور است.

اکبری با اشاره به اینکه راه توسعه از محور آب و خاک می‌گذرد، یادآور شد: در استان ایلام این مهم به خوبی مورد توجه قرار گرفته تا جایی که در اینجا تمرکز اعتبارات بر این مقوله مهم و اساسی قرار داده شده است.

استاندار ایلام نیز در این دیدار گفت: اتمام طرح گرمسیری نیازمند ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است و تحقق این اعتبار با مساعدت ویژه مسوولان کشوری انجام‌پذیر خواهد بود.

قاسم سلیمانی‌دشتکی اظهار داشت: در حوزه آب و خاک و کشاورزی در استان کارهای بزرگی انجام شده و در دست اقدام است که در این راستا تکمیل طرح‌ها و سایر پروژه‌های استان نیازمند همراهی و همکاری بیشتر مسوولان کشوری است.

وی با بیان اینکه جریان توسعه استان ایلام یک روند توقف‌ناپذیر است، افزود: از آنجا که برنامه سازگاری با کم‌آبی تا سال ۱۴۰۶ مشخص شده، لازم است در این زمینه متولیان امر در جهت تحقق سهمیه پیش‌بینی شده اراضی آبی استان به وعده‌های خود عمل کنند.

سلیمانی‌دشتکی یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی باید پیگیر سهمیه آب اختصاص یافته به زمین‌های آبی استان باشد و در حال حاضر بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده زیرساخت بیش از ۱۸۳ هزار هکتار زمین آبی آماده شده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها نیازمند ۲ میلیارد مترمکعب آب هستیم.

وی اضافه کرد: استان ایلام در بودجه ۱۴۰۰ عملکرد و رشد خوبی داشته و در مقایسه با بودجه سال جاری بالای ۶۳ درصد، عمرانی بالای ۷۰ درصد و در اعتبارات توازن بالای ۱۰۰ درصد افزایش اعتبار داشته است و البته مسوولان و همچنین نمایندگان مجلس در استان در راستای کمی و کاستی پروژه‌های مهم استان از جمله طرح سامانه گرمسیری تلاش کنند.

به گزارش ایرنا، علیمراد اکبری از طرح‌های آب و خاک بخش صالح‌آباد شهرستان مهران و بان‌ویزه بخش چوار شهرستان ایلام بازدید می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها