۷۱ درصد زندانیان کم سواد هستند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی با تاکید بر لزوم سوادآموزی و مهارت آموزی زندانیان گفت: ۷۱ درصد زندانیان کشور را افرادی با میزان تحصیلات زیردیپلم تشکیل می‌دهند که از این میان حدود ۳.۵ درصد آنها بی‌سواد هستند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، محمد مهدی حاج محمدی در آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی و سازمان نهضت سوادآموزی که با هدف ریشه کنی بی‌سوادی در زندان ها، ارتقای سطح سواد و افزایش قابلیت گروه‌های هدف، افزود: آموزش زندانیان یکی از محورهای اصلی فرایند اصلاح و تربیت است که به طور جدی در زندان های کشور دنبال می شود.

وی با اشاره با بیان رهبرمعظم انقلاب در خصوص تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی‌ها اظهار داشت: زندان را فرصتی می دانیم برای افرادی که تا پیش از این از آموزش و یادگیری مفاهیم اصلی زندگی امتناع می‌کردند، بنابراین زندان محیطی است برای ایفای ماموریت توسعه و تعمیق سواد برای سازمان نهضت سوادآموزی که می توانیم با همکاری مشترک این اقدام را به سرانجام رسانیم.  

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه بین میزان سواد و وقوع جرم رابطه معناداری وجود دارد گفت:  برای از بین بردن بی سوادی و تعمیق سواد، نیازمند مشارکت نهادهای ذیربط از جمله نهضت سوادآموزی هستیم.

وی افزود: شوق به آموزش در اغلب زندانیان وجود دارد و مثال های مختلفی داریم از زندانیانی که در همین زندان تحصیل علم را از ابتدایی شروع و تا مدارج عالی دانشگاهی ادامه داده اند.

عضو شورای عالی قوه قضاییه اظهار داشت: آموزش بخشی از کار فرهنگی عمیق است و باید به دنبال آن باشیم که زندانی خوب بفهمد، خوب تشخیص دهد و خوب تصمیم بگیرد.

در این جلسه شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار داشت: در چهار دهه فعالیت نهضت سوادآموزی موفقیت های بزرگی کسب کردیم به طوری که نرخ ۵۲ درصد بی‌سوادی در قبل از انقلاب را به کمتر از چهار درصد رسانده ایم.

محمدزاده با اشاره به همکاری خوب سازمان زندان‌ها با نهضت سوادآموزی گفت: زندان های کشور در کسب موفقیت های ما سهم بسزایی دارند زیرا بهترین تعامل و همکاری را در خصوص معرفی افراد بی‌سواد و فراهم آوردن زمینه آموزش آنان با ما دارند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: به طور صد در صد آمادگی همکاری با سازمان زندان ها برای رسیدن به پایین ترین نرخ بی‌سوادی را داریم.

در این مراسم کتاب های تالیف شده برای آموزش زندانیان رونمایی شد.

بر اساس تفاهم نامه منعقد شده، سازمان زندان ها و سازمان نهضت سواد آموزی برای کاهش بی سوادی، توسعه وتعمیق سواد وتوانمند سازی زندانیان همکاری های مشترکی را شروع خواهند کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha