ادامه تنش میان چین و استرالیا؛ اعلام آمادگی نیوزیلند برای میانجیگری

تهران- ایرنا- با ادامه تنش در روابط چین و استرالیا که بر سر موضوعات سیاسی و اقتصادی صورت گرفته است، وزیر خارجه نیوزیلند از آمادگی کشورش برای میانجیگری بین پکن و کانبرا خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روابط میان چین و استرالیا در روزهای اخیر به دلیل اعمال قوانین جدید سرمایه گذاری خارجی در استرالیا و همچنین درخواست این کشور برای تحقیق در مورد ریشه ویروس کرونا، دچار تنش شده است.

همزمان با این رویدادها، «نانایا ماهوتا» وزیر خارجه نیوزیلند اعلام کرده کشورش آماده است بین استرالیا و چین میانجیگری کند تا تنش های تجاری و دیپلماتیک بین دو کشور کاهش یابد.

او گفت: میزبانی اجلاس سران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در سال ۲۰۲۱  فرصت مناسبی برای نیوزیلند فراهم کرده است تا میان دو طرف میانجیگری کند. با این حال این اقدام به تمایل دو طرف بستگی دارد.

با ادامه تنش ها میان دو کشور، پکن اعلام کرده بود محدودیت‌های جدیدی را برای واردات زغال‌ سنگ از استرالیا در نظر گرفته است. با این حال چین برای جلوگیری از ایجاد خسارت به نیروگاه های خود همچنین اجازه خرید بدون محدودیت زغال سنگ از خارج از کشور به استثنای استرالیا را به نیروگاهایش داده است.

استرالیا نیز امروز چهارشنبه اعلام کرد از چین به دلیل اعمال تعرفه بر محصولات کشاورزی مانند گندم و جو نزد سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.

در واکنش به این اقدام استرالیا، «وانگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز چهارشنبه گفت که کشورش امیدوار است دولت استرالیا نگرانی های پکن را جدی گرفته و اقدامات تبعیض آمیز علیه شرکت های چینی را اصلاح کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha