ژاپن به سومین تولیدکننده برق بادی برون ساحلی تبدیل می شود

تهران – ایرنا – ژاپن قصد دارد تا سال 2040 میلادی تا سقف 45 گیگاوات برق از نیروگاهای بادی برون ساحلی (دریایی) تولید کند که به این ترتیب به سومین تولیدکننده برق بادی تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از کیودو ، این برنامه بخشی از تلاشهای ژاپن برای توقف انتشار گاز آلاینده دی اکسید کربن تا سال 2050 است. این هدف تعیین شده معادل تولید برق 45 رآکتور هسته ای هدفی بلندپروازانه به شمار می رود با توجه به اینکه ژاپن در حال حاضر تنها 20 هزار کیلووات برق از طریق نیروگاههای بادی برون ساحلی تولید می کند و حتی در میان 10 تولیدکننده برق جهان از این منبع انرژی نیست. هر گیگاوات معادل یک میلیون کیلووات است.

مطابق برآوردهای آژانس بین المللی انرژی ، در سال 2040 میلادی اتحادیه اروپا و چین به ترتیب قصد تولید 127 گیگاوات و 107 گیگاوات برق را دارند.

بر اساس طرح بررسی شده در نشست روز سه شنبه مقامات وزارتخانه های اقتصاد و منابع ژاپن  و مقامات بخش خصوصی ، این کشور در ابتدا قصد افزایش تولید برق بادی برون ساحلی به 10 گیگاوات تا سال 2030 و سپس افزایش آن تا حد 30 گیگاوات و 45 گیگاوات در سال 2040 را دارد.

مقامات گفتند که دولت قصد دارد به شکلهای مختلف از جمله تحقیقات درباره جریان باد و زمین شناسی بستر دریا کار شرکتهای جدید برای ورود به این بخش را مورد حمایت قرار دهد.

در سال مالی 2018 ، سوختهای فسیلی مانند زغال سنگ و گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) 77 درصد کل انرژی مصرفی ژاپن برای تولید برق را تامین کرد و سهم انرژی های تجدید پذیر 17 درصد و انرژی هسته ای 6 درصد بود.

یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در ماه اکتبر هدف این کشور برای رسیدن به بی اثری کربنی (carbon neutrality) تا سال 2050 را اعلام کرد. وزارتخانه های مرتبط در حال بازبینی سیاستهای انرژی خود برای تحقق این هدف هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =