یک سردشتی در فهرست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

مهاباد- ایرنا- رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت گفت: "عزالدین بخت‌آور " یکی از چهره‌های علمی این شهرستان مرزی از سوی موسسه اسکوپوس ( scopus ) در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت.

حسن حسن‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس گزارشی از دانشگاه استنفورد، اسامی ۲ درصد دانشمندان برتر جهان در سال ۲۰۱۹ با بررسی داده‌های پایگاه استنادی اسکوپوس منتشر شده است که نام این چهره علمی نیز در میان آنها قرار دارد.

وی افزود: دکتر "عزالدین بخت‌آور" با ۴۱ سال سن هم‌اکنون عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی ارومیه و دانشیار گروه مهندسی معدن دانشکده محیط زیست در رشته مهندسی معدن است که از سوی این موسسه در فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفته است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت گفت: تاکنون از این استاد سردشتی بیش از ۱۰۰ مقاله علمی مهم در حوزه معدن در مجلات علمی اروپا و آمریکا منتشر شده و در ۱۰ همایش بین‌المللی در کشورهای مختلف شرکت داشته است که مهمترین کارنامه علمی این استاد همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تالیف دستورالعمل‌های اجرایی برای معادن کشور بوده است.

در مطلب منتشر شده توسط دانشگاه استنفورد (۱۶ اکتبر ۲۰۲۰) در مجله PLOS، دانشمندان ۲ درصد برتر براساس داده‌های پایگاه اسکوپوس و تعداد ارجاعات به مقالات در طول عمر علمی پژوهشگر تا پایان سال ۲۰۱۹ (Long Term) و داده‌های سال ۲۰۱۹ (Short Term)، رده‌بندی شده‌اند.

گزارش تهیه‌ شده از سوی  متخصصان دانشگاه استنفورد، شامل فهرستی از  دانشمندان است که مقالات منتشرشده آن‌ها، پیشرفت در زمینه‌های مربوطه را تسریع و بر بهره‌وری سایر پژوهشگران تاثیر به‌سزایی داشته است.

در لیست منتشر شده، کشور آمریکا بیشترین تعداد دانشمند و در منطقه خاورمیانه به ترتیب کشورهای ایران با یک هزار و ۱۵۴ دانشمند، ترکیه با ۸۵۷ دانشمند و عربستان سعودی با ۵۵۶ دانشمند در جایگاه‌های اول تا سوم قرار دارند.

فهرست ۲ درصد دانشمندان برتر توسط محققان دانشگاه استنفورد با بررسی و ارزیابی استنادات داده‌های پایگاه اسکوپوس و بر اساس شاخص‌های Composite C ارائه شده و اسامی ۱۶۱ هزار محقق و پژوهشگر در ۲۲ رشته موضوعی و ۱۷۶ حوزه تخصصی بر اساس شاخص‌های استنادی استاندارد طبقه‌بندی شده‌اند.

شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفری در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha