امروزه در جامعه مداحی انحرافاتی به وجود آمده است

تهران- ایرنا- یکی از مداحان برجسته کشور با اشاره به فرمایش مقام معظم‌رهبری مبنی بر اینکه مداحی از ظرفیت‌های مهم جامعه است، گفت: متاسفانه امروزه در جامعه مداحی ما انحرافاتی به وجود آمده که موجب شده از موضوع و رسالت اصلی دور شویم.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از جامعه ایمانی مشعر، دکتر حاج عباس حیدرزاده در شانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های هیأت پژوهی با موضوع نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه هراسی در جهان اسلام، گفت: تاکنون هیچ تحقیقی به صورت اختصاصی به این موضوع در عرصه مداحی و ستایش‌گری نپرداخته است.
وی با بیان ظرفیت‌های مهم مداحی در جامعه، عنوان کرد: مقام معظم رهبری تنها شخصی هستند که در کشور ما و در جهان تشیع به این موضوع پی برده اند و در سخنرانی ایشان در سال ۹۵  فرمودند مداحی یکی از ظرفیت‌های بزرگ جامعه ماست.

انحرافاتی در جامعه مداحی به وجود آمده است
این مداح برجسته کشور با اشاره به اینکه در راستای فرمایش مقام معظم رهبری باید اساتید و پژوهش‌گران به این موضوع بیشتر بپردازند، مطرح کرد: متاسفانه امروزه در جامعه مداحی ما انحرافاتی به وجود آمده است که موجب شده از موضوع و رسالت اصلی دور شویم.
وی با بیان اینکه موضوعاتی که موجب وهن اهل بیت(ع) شود باعث شیعه هراسی و پیدایش گروه‌های تکفیری می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در مواردی بعضی اساتید دانشگاه مباحث دینی را به عنوان موضوعات علمی و تحقیق نمی‌پذیرند و نیازمند یک فرهنگ‌سازی در این عرصه هستیم.
حیدرزاده با اشاره به استفاده از تجربه ۳۵ ساله در ستایش‌گری برای نگارش رساله دکتری وی با نام نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه‌هراسی در جهان اسلام، تصریح کرد: فعالیت‌های کتاب‌خانه‌ای و استفاده از آیات و روایات نیز تاثیر بسیاری در گردآوری مطالب داشت.
وی با بیان اینکه علما و مراجع اعظام تقلید ازجمله قشرهای مخاطب این رساله هستند، یادآور شد: علما و مراجع تقلید به نوعی حافظان دین هستند و دین را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند؛ در این موضوع نیازمندیم مراجع به عرصه وارد شده و به پرورش و تربیت مداحان بپردازند.

امروز مداحی اصل شده است

این مداح برجسته کشور با اشاره به اینکه امروز مداحی با زمان گذشته تفاوت پیدا کرده است، ابراز کرد: در زمان گذشته مداحی در هیأت حاشیه بود و اصل روضه بود ولی امروزه مداحی اصل شده و اکثر جمعیت فقط برای مداحی به هیأت می‌آیند و به سخنرانی توجه زیادی ندارند. 
وی با بیان اینکه مداحان در تمام دنیا در دهه عاشورا پرچم‌دار اسلام و تشیع هستند، گفت: این نماد شیعی نباید مورد غفلت واقع شود بلکه باید علما به این موضوع ورود پیدا کرده و از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه مداحان علاوه بر روضه‌خوانی و سینه‌زنی در عرصه هدایت‌گری نیز ورود پیدا کنند، اظهار داشت: مداحان باید از این موقعیت و وظیفه خود آگاه باشند تا بتوانند با افزایش علم خود به این مهم عمل کنند.

مداحی به عنوان رشته تحصیلی شناخته شود
وی با بیان اینکه مراکز و جوامع علمی کشور نیز ازجمله مخاطبان این رساله هستند، عنوان کرد: امروزه نیازمندیم مداحی به عنوان یک رشته تحصیلی شناخته شود تا افرادی که صدای خوبی دارند ابتدا سواد خود را بالا برده سپس به ستایش‌گری و هدایت‌گری مشغول شوند.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه ترکیب علم و تقوا می‌تواند معجون هدایت‌گری مردم را تشکیل دهند، مطرح کرد: پیامبر اسلام(ص) و تمام اهل بیت(ع) وظیفه اصلی خود را هدایت مردم می‌دانستند درنتیجه مداحان اهل بیت(ع) نیز باید به این ویژگی توجه لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از دغدغه‌های پیامبر و اهل بیت(ع) وحدت بوده است، خاطرنشان کرد: وظایفی که در این رساله بیان شده است تمامی در راستای همان وظیفه اصلی که هدایت‌گری است، هستند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه مداح باید دل‌ها و روح مردم را به خداوند پیوند دهد، تصریح کرد: اگر مداحی تقوا داشته باشد می‌تواند به این مهم دست پیدا کرده و در این مسیر گام بردارد.

مداح باید نسبت به دفاع از ارزش‌های دینی نیز حساس باشد. مداحان به عنوان الگو در جامعه باید با اعمال و رفتار خود باعث هدایت و اصلاح دیگران شوند.

این مداح برجسته کشور با اشاره به اینکه مداح باید سیاست‌های دین اسلام را برای مردم تبیین کند، بیان کرد: همچنین مداحان در پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و مدافعین حرم تاثیر بسیاری داشتند که باید این راه رسم در جامعه ادامه پیدا کند.
وی با بیان اینکه مداحان وظیفه مدیریت شادی و غم جامعه را نیز دارند، ابراز کرد: مداحان باید به تفاسیر مختلف تسلط داشته باشند تا بتوانند معارف اهل بیت(ع) را به بهترین شکل در جامعه معرفی کنند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه در جامعه امروز با مشکل شیعه هراسی مواجه هستیم، اظهار کرد: بدعت رسم و آئین جدیدی است که ریشه در دین ندارد، در نتیجه در بسیاری موارد می‌تواند موجب وهن دین و در آخر شیعه هراسی شود.
وی با بیان اینکه در مداحی سه نوع بدعت رفتاری، اعتقادی و خرافی می‌تواند وجود داشته باشد، عنوان کرد: متاسفانه در مواردی شاهد هستیم که مداحان مجوز گناه کردن را با محبت به امام حسین(ع) صادر می‌کنند که این موضوع کاملا در آیات و روایات رد شده است.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه اشعار و مباحث اخیر می‌تواند از دلایل اصلی شیعه هراسی باشد، مطرح کرد: در دین اسلام دشنام هیچ جایگاهی ندارد و پیامبر اسلام(ص) نیز فرمودند حتی به شیطان که دشمن قسم خورده آدم است دشنام ندهید بلکه از شر او به خداوند پناه ببرید.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha