شفافیت مالی شهرداری‌ها و دانشگاه‌های دولتی با چالش مواجه است

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با بیان اینکه حسابرسی شهرداری‌ها و دانشگاه‌های دولتی توسط حسابرسان خصوصی انجام می‌شود، گفت: این وضعیت نشان می‌دهد که شفافیت مالی در این حوزه‌ها با چالش جدی مواجه است.

به گزارش ایرنا علی خضریان در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی اظهارکرد: جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰ برای بررسی طرز کار و مسائل مرتبط با سازمان حسابرسی با حضور موسی بزرگ اصل مدیرعامل سازمان حسابرسی برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: در این نشست مدیرعامل سازمان حسابرسی کشور گزارشی از اهداف و وظایف سازمان این سازمان ارائه کرد و حسابرسی و بازرسی قانونی شرکت‌ها، تدوین اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی و خدمات مالی و مشاوره‌ای به دولت را از اهداف این سازمان برشمرد

خضریان با تاکید بر استقلال حسابرسان یادآور شد: وظایف حسابرسی مستقل بوده و اعضای هیات عالی نظارت بر حفظ این استقلال نظارت می‌کند، در این زمینه مقام معظم رهبری نیز دستوری داشتند و تاکید کردند که سازمان حسابرسی کل کشور پس از اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی (خصوصی سازی) بر وظایفش بماند و تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: تا سال ۷۲ حسابرسی شرکت‌های دولتی توسط سازمان حسابرسی انجام می‌گرفت. از سال ۸۰ به بعد که جامعه حسابداران شکل گرفت میزان حسابرسی سازمان از ۲ هزار شرکت در سال ۸۰ به ۶۸۰ شرکت در سال ۹۸ تقلیل یافت در واقع حسابرسی باقی شرکت‌ها توسط بخش خصوصی انجام شد که به نظر می‌رسد که این رخ داد برخلاف دستور رهبری معظم انقلاب است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه در حال حاضر حسابرسی تمام شهرداری‌های کشور و تمام دانشگاه‌های دولتی توسط حسابرسان بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: این نهادها اموال عمومی کشور است و این وضعیت نشان دهنده این است که شفافیت مالی در این حوزه‌ها با چالش جدی مواجه است.

خضریان گفت: با توجه به این شرایط برای حفظ منابع مالی بیت‌المال و همچنین صیانت از اموال عمومی در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ تاکید شد باید نسبت به بررسی وضعیت موجود برای اصلاح حوزه قانونی و نظارتی کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی انجام و گزارش آن برای بررسی نهایی به صحن کمیسیون ارجاع ‌شود.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha