دولت لایحه بودجه و یا جداول آن را اصلاح کند

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از موافقت رهبر معظم انقلاب با برداشت یک میلیون بشکه از سهم صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: دولت باید یا لایحه و یا جداول را اصلاح کند و مجدد به مجلس برگرداند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، محسن زنگنه عصر امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس قوانین، از محل درآمد حاصل از صادرات نفت گاز و میعانات گازی ۳۸ درصد این منابع باید به حساب صندوق توسعه ملی ریخته شود و اگر بخواهیم از این ۳۸ درصد افزایش دهیم، رسم این است که هر سال رئیس مجلس یا رئیس جمهور از رهبری کسب اجازه می‌کند.

وی افزود: امسال در نامه ای که حدود دو سه روز قبل رئیس جمهوری به مقام معظم رهبری نوشتند ایشان با برداشت از سهم صندوق توسعه ملی تا سقف یک میلیون بشکه در روز موافقت کردند یعنی ایشان اجازه دادند ۱۸ درصد از ۳۸ درصد سهم صندوق توسعه ملی را تا سقف یک میلیون بشکه در روز دولت برداشت کرده و به منابع لایحه بودجه ۱۴۰۰ اضافه کند و ایشان مازاد بر آن اجازه ندادند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این به این معناست که الان علاوه بر سهم خود دولت در بودجه، حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان دولت از صندوق توسعه برداشت کرده است. با دستوری که رهبری فرمودند تا سقف یک میلیون بشکه مانعی ندارد اما چون دولت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را در بودجه دیده عملاً یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه اضافه امکان برداشت وجود ندارد و دولت در حوزه منابع با کسری پنجاه هزار میلیارد تومانی مواجه می‌شود.

زنگنه گفت: رهبری در جوابیه خودشان هرگونه برداشت از مابقی مانده ذخایر صندوق توسعه برای تامین مصارف بودجه را ممنوع اعلام کردند. همچنین در این نامه با بند "ه" تبصره 4 بودجه که بیش از ۲ میلیارد دلار به صورت تسهیلات پیش بینی شده،‌آن هم عملاً باطل می شود.

 نماینده مردم تربت حیدریه اضافه کرد: بر این اساس دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان در ماده واحده و حدود دو و نیم میلیارد دلار در تبصره ها را باید مجددا تامین اعتبار کند. پیشنهاد ما این است که در چنین شرایطی، دولت باید یا لایحه و یا جداول را اصلاح کند و مجدد به مجلس برگرداند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =