۲۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۶
کد خبرنگار: 2923
کد خبر: 84148479
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به ۱۱.۷ تن رسید

مشهد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: دولت از آغاز خرید حمایتی این محصول در نیمه آبان ماه امسال تاکنون ۱۱ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم زعفران کشاورزان این استان را در راستای سیاست‌های دولت در حمایت از کشاورزان به صورت حمایتی خریداری کرده است.

سید هاشم نقیبی روز سه شنبه در حاشیه سفر به تایباد و بازدید از مرکز خرید زعفران در این شهرستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خسارت سرما، برف و باران در آذر ماه امسال و تغییر آب و هوا در برخی از فصول در سال گذشته باعث وارد شدن خسارت به مزارع زعفران این استان شد به طوری که امسال تولید این محصول در خراسان رضوی ۲۰ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود امسال از  ۹۲ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران در استان ۳۱۰ تن زعفران خشک در خراسان رضوی تولید شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی زعفران در استان خراسان رضوی تا پایان آذر ماه ادامه دارد و در حال حاضر ۱۰ درصد از زعفران تحویلی کشاورزان استان که معیارهای لازم را نداشته از سوی آزمایشگاههای استان برگشت خورده است.

نقیبی به وضعیت بیمه مزارع زعفران استان خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: باتوجه به پایین بودن سقف تعهدات بیمه ای نسبت به خسارت وارد شده به مزارع و محصولات کشاورزی، کشاورزان چندان رغبتی به بیمه محصولات زراعی و باغی خود ندارند و در حال حاضر کمتر از پنج درصد از مزارع زعفران این استان تحت پوشش بیمه های مختلف قرار دارند.

وی به سطح اراضی باغی استان خراسان رضوی اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر استان خراسان رضوی ۳۶۴ هزار هکتار باغ دارد و سالانه افزون بر یک میلیون و ۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی در این استان تولید می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سرمای بهاره و خسارت تگرگ در سال زراعی جاری به باغات بادام و گردو ۸۵ درصد، به مزارع زعفران ۱۵ درصد، به مزارع گیلاس، آلو و آلبالو ۳۰ درصد خسارت وارد کرد و هم اکنون ۱۲ درصد سطح باغات استان خراسان رضوی تحت پوشش بیمه های مختلف قرار دارند.

نقیبی به اصلاح و نوسازی باغات خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۲۰ درصد باغات استان خراسان رضوی از نوع درجه سه نیاز به اصلاح و نوسازی دارند.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود و بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی این استان را به خود اختصاص داده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha