جشن مجازی هفتصدمین سالگرد کمال‌الدین خجندی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- مؤسسه فرهنگی اکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو–ایران، هفتصدمین سالگرد کمال­‌الدین خجندی را با برگزاری «نمایشگاه بلبل چمن­‌های خجند» جشن می‌گیرد.

مؤسسه فرهنگی اکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو– ایران به پاسداشت هفتصدمین سالگرد تولد شاعر برجسته کمال‌­الدین خجندی، نمایشگاه مجازی «بلبل چمن­های خجند» را برگزار می کند.

این نمایشگاه شنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۹ ساعت ۳۰ : ۲۱ در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو–ایران (@unesco.iran)، با سخنرانی حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و سرور بختی مسؤول مؤسسه فرهنگی اکو در ایران افتتاح می شود.

نمایشگاه «بلبل چمن­های خجند» به بهانه نکوداشت کمال‌الدین مسعود خُجندی معروف به شیخ کمال و کمال خجندی از عارفان و شاعران پارسی‌گوی سده هشت (قمری)، که در فهرست پاسداشت مشاهیر (۲۰۲۱ – ۲۰۲۰) یونسکو (پرونده مشترک کشورهای تاجیکستان، ایران و قرقیزستان) قرار دارد، برپا می شود.

در این نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد میرحسین زنوزی از ایران و آثار نقاشی استاد محمد کریم رقیب اف از کشور تاجیکستان در گالری مجازی یونسکو قابل بازدید است.

میرحسین زنوزی، استاد هنر خوشنویسی ایران متولد سال ۱۳۲۹ در تبریز است. وی خوشنویسی را نزد اساتید بزرگی هم چون استاد امیرخانی آموخت. او دارای مدرک استاد تمام از انجمن خوشنویسی ایران و در حال حاضر عضو شورای عالی خوشنویسان در این انجمن است. زنوزی سرپرست انجمن خوشنویسان تبریز نیز بوده و هم زمان به آموزش خوشنویسی و تربیت هنرجویان در این زمینه مشغول است. از استاد زنوزی تا کنون ۱۰ کتاب در زمینه هنر خوشنویسی چاپ و منتشر شده است. همچنین در نمایشگاه های انفرادی و گروهی متعددی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و آثار ارزشمند ایشان در کشورهایی چون ترکیه، آذربایجان و تاجیکستان به نمایش در آمده اند. 

محمدکریم رقیب اف، هنرمند نقاش تاجیک متولد سال ۱۹۵۶ در استان بدخشان تاجیکستان و فارغ التحصیل هنرستان نقاشی میرزا رحمت عالم اف در شهر دوشنبه است.

از سال ۲۰۱۳ تا کنون در دانشکده دولتی هنر و دیزاین تاجیکستان مشغول تدریس است. از هنرمندان معروف نقاشی زینتی که در تاجیکستان به این نوع هنر کُندَل(Kundal)، (نقاشی بر روی گچ می گویند)، محسوب می شود و از اساتید معروف این رشته به شمار می آید.

این هنرمند در طراحی و دیزاین کاخ فرهنگ شهر کولاب، خانه فرهنگ «پابیدا»، تئاتر لاهواتی، بوستان سرای شورای وزیران، تئاتر صدرالدین عینی، کاخ سامان، هتل «سرینا»(Sirena) شهر دوشنبه، چایخانه شهرستان وَنج، فرهنگ سرای کولخوز مسکوی جمهوری ازبکستان، چایخانه «خرّم شهر» شهرستان دَنغَره و کاخ فرهنگ شهر خاروغ نقش بسزایی داشته و آثارش در بسیاری از نمایشگاه های کشور به نمایش گذاشته شده است.

کمال‌الدین مسعود خُجندی معروف به شیخ کمال و کمال خجندی از عارفان و شاعران پارسی‌گوی قرن هشتم هجری بود. تولدش در خجند فرارود بود؛ اما پس از سفر حج در تبریز ساکن شد. شیخ کمال در خدمت سلطان حسین جلایر درآمد و در خانقاهی که سلطان برای او ساخته بود به سر می‌برد. وی از شاعران بزرگ اواخر قرن هشتم است که مخصوصاً در غزل‌ سرایی مهارت داشت. بسیاری او را پیوند دهنده ادب فارسی ایران با ادب فارسی تاجیکستان میدانند. دیوان او شامل غزل‌های مطبوع زیاد و غالبا مقرون به ذوق عرفانی است. کمال خجندی معاصر حافظ بود وی در سال ۷۹۲ هجری قمری یا ۸۰۸ هجری قمری درگذشت. آرامگاه او در تبریز است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha