معاون دانشگاه علوم بهزیستی: راه توسعه جامعه از پژوهش می‌گذرد

تهران - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: تنها راه توسعه، تکیه بر امر پژوهش و فناوری و سرمایه گذاری در این بخش است.

دکتر حمیدرضا خرم خورشید با تبریک هفته پژوهش در تشریح عوامل توسعه کشور، نقش علوم انسانی و اجتماعی را حائز اهمیت دانست و گفت: توجه به امر فناوری، ایجاد و تقویت شرکت های دانش بنیان، سبب دستیابی به دستاوردهای بزرگی شد، اما وقتی به اقتصاد بدون نفت فکر می شود،تنها راه توسعه، تکیه بر امر پژوهش و فناوری و سرمایه گذاری در این بخش است.

وی بیان داشت: نقش علوم انسانی در توسعه کشور، مهم تر از علوم پزشکی و مهندسی است، اما به دلیل درآمدزایی علوم پزشکی و مهندسی، این تصور اشتباه بر نقش و تاثیرگذاری این علوم در جامعه نیز جاری شده است و حتی جوانانی که از ایران و دیگر کشورها، به کشورهای پیشرفته مهاجرت می کنند، مشتاق ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی و مهندسی هستند.

وی افزود: درصورتی که هم اکنون نخبگان و جوانان در کشورهای پیشرفته دنیا، به سمت علوم مدیریتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هدایت می شوند، چرا که معتقدند، اگر نیروهای جوان درعلوم انسانی و اجتماعی پرورش یابند، می توانند مدیران توانمند آینده برای اداره بخش های مختلف کشورشان باشند.   

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تحت نظارت وزارت بهداشت قرار دارد، تفاوت منحصربفردی به لحاظ فعالیت در حیطه های علوم توانبخشی و اجتماعی نسبت به دانشگاه های علوم پزشکی دارد، و گستردگی رشته های علوم اجتماعی در این دانشگاه و ارتباط آنها با سلامت و رشد و پرورش نسل آینده، نیاز به نگاه ویژه و حمایت بیشتر از سوی وزارت بهداشت و حاکمیت به این مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی است، تا تاثیرگذاری علوم اجتماعی بر توسعه کشور واقع شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: فارغ التحصیلان این رشته ها می توانند علاوه بر اینکه در نظام سلامت، به بهینه سازی و ارتقای بهره وری کمک کنند، در سطح کلان تر و حاکمیت نیز مثمرثمر باشند و نتایج تحقیقات مربوط به این بخش هم سیستم مدیریتی کشور را راهگشا خواهد بود.

خرم خورشید، از میان سه عامل موفقیت درهرکاری (ایده، نیروی انسانی و بودجه)، " مدیریت ایده ها " را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر توسعه کشور دانست و گفت: مدیریت ایده ها و جهت دهی آنها در روند توسعه بسیار موثر است.

وی بحث کمبود و یا نبود بودجه و اعتبارات را از موانع جدی در روند گسترش فعالیت های تحقیقاتی و توسعه کشور ذکر کرد و اظهار داشت: ارزش گذاری و گرامی داشت فعالیت های پژوهشی و جایگاه پژوهشگران در کشور ما، با نامگذاری این مناسبت به عنوان " هفته پژوهش "، نشان داده شده، اما هیچگاه نسبت به ارتقای آن، توجه جدی صورت نگرفته است.

وی افزود: اگر گرامی داشت فعالیت های پژوهشی و جایگاه پژوهشگران در کشور، از حرف و شعار خارج می شد، و مانند بسیاری از کشورهای دنیا، و حتی کشورهای همسایه، اعتبارات مناسبی برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی درنظر گرفته می شد، توسعه کشور سرعت می گرفت.

معاون تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در همین راستا، به سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی در چند کشور آسیایی اشاره کرد وگفت: سهم تحقیقات در  کره جنوبی ۳.۶ درصد تولید ناخالص ملی، سهم تحقیقات در ژاپن  ۳.۴ درصد، در روسیه ۱.۵ درصد و در هند ۱ درصد است،  این درحالی است که در قانون ششم توسعه ایرنا این سهم ۴ درصد و در قوانین قبل از آن، ۳ درصد بود، اما این قوانین اجرا نشد و رقمی بین ۰/۵ تا ۰/۷ درصد یعنی کمتر از یک درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیقات در کشور ما اختصاص داده شد و حتی به اندازه هند هم حمایت مالی از تحقیق و توسعه در کشور صورت نگرفت.

خرم خورشید با توجه به شرایط موجود و محدودیت در منابع و اعتبارات، انجام تحقیقات " تقاضا محور" را پیشنهاد داد و افزود: انجام تحقیقات براساس تقاضا، منجر به محصول می شود و یا نتایج آن مورد استفاده مدیریت ها در سطوح مختلف نظام سلامت و یا بخش های دیگر قرار خواهد گرفت.

از خرم خورشید در مورد طرح توسعه مرکز رشد فناوری دانشگاه سئوال شد در پاسخ گفت: مکانی در محوطه دانشگاه به این منظور اختصاص داده شده است و چون از ساختار قدیمی و فرسوده ای برخوردار بود، با اعتبارات اولیه، این محل مقاوم سازی و بازسازی شد و با حدود ۴.۵ میلیارد  تومان اعتباری که معاونت علمی – فناوری ریاست جمهوری کمک کرده است، نسبت به تکمیل عملیات ساخت و ساز اقدام خواهیم کرد و امیدواریم وزارت بهداشت نیز به تجهیز آن کمک کند.

شورای پژوهشی، و چگونگی ترکیب جدید اعضای آن، موضوع پرسش بعدی از معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه بود که در این باره اظهار داشت: درصددیم که شورای پژوهشی و شورای فناوری به روز شوند و سیاست های جدید عالی ترین مرجع سیاستگذاری در این خصوص را مطرح و به اجرا بگذاریم.

معاون تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود:  برترین افراد در بخش های مختلف معاونت پژوهشی دانشگاه، که براساس ملاک ها و معیارهای وزارت بهداشت (همچون، دارای مقالات برتر، فعال در جذب گرنت، داشتن ارتباطات علمی خارج از دانشگاه بصورت ملی و بین المللی، همکاری با معاونت تحقیقات)، انتخاب شدند، مورد تقدیر قرار می گیرند.

در مراسم گرامی داشت هفته پژوهش که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد سه نفر پژوهشگر برگزیده، سه نفر فعال در جذب گرنت، چهار نفر پژوهشگر جوان، سه مرکز تحقیقات برتر، یک مجله برتر، یک داور برتر، دو نویسنده برتر، یک همکار معاونت تحقیقات و دو دانشجوی برتر معرفی و قدرددانی شدند.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =