۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر در باغات اراضی شیبدار گلستان مشغول به‌کار هستند

گنبدکاووس - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان، توسعه باغات مثمر در اراضی شیبدار را فرصتی مناسب برای ایجاد درآمد و اشتغال پایدار کشاورزان این استان شمالی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر در این باغات مشغول به‌کار هستند.

مختار مهاجر روز سه‌شنبه در مراسم متمرکز آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار گلستان در مجموعه کشت و صنعت مرحوم بسکی مینودشت اظهار داشت: گلستان ۱۱۰ هزار هکتار اراضی شیبدار مستعد غرس درختان مثمر از جمله زیتون، گردو و گیاهان دارویی چند ساله دارد.

وی گفت: طرح توسعه باغات مثمر در اراضی شیبدار گلستان از ۱۷ سال پیش شروع شده و تاکنون در ۲۷ هزار هکتار آن درخت کاشته شده است.

مهاجر، برنامه امسال کاشت درختان مثمر در اراضی شیبدار گلستان را چهار هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: مینودشت، آزادشهر، کلاله، مراوه‌تپه و گرگان در برنامه امسال غرس درختان مثمر استان قرار دارند.

رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان، تثبیت خاک و کمک به نفوذ پذیری آب را از دیگر مزایای کشت درختان مثمر در اراضی شیبدار برشمرد و گفت: کاشت درخت در اراضی شیبدار استان تخریب خاک را کاهش داده و جلوی روان آب‌های ناشی از بارش‌ را خواهد گرفت.

وی تغییر زمان غرس درخت از اسفند به آذرماه، اصلاح نژاد ارقام درختان مثمر و استفاده از ارقام مقاوم به سرما را از راهبردهای جهادکشاورزی گلستان برای افزایش تولید باغات مثمر در اراضی شیبدار استان دانست و گفت: با این اقدامات، به عنوان مثال درچند سال اخیر میزان تولید هر هکتار زیتون از ۱.۲ تن به ۶.۷ تن افزایش یافته است.

وی همچنین میزان درآمد از هر هکتار باغ زیتون از سال هفتم به بعد را ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: این میزان درآمد بسیار بیشتر از درآمد برداشت یک محصول مانند گندم از اراضی شیبدار است.

شهرستان مینودشت ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =