ضرورت اجرای شتابان طرح کشاورزی تحول‌زا در توسعه گلستان

گرگان - ایرنا - اجرای طرح تغییر کاربری اراضی شیبدار گلستان به دلیل نقش موثر در توسعه اقتصادی منطقه، حفظ خاک و افزایش راندمان تولید جزو طرح‌های تحول‌زا در توسعه استان به‌ شمار رفته و گسترش آن مورد تاکید کارشناسان و مسوولان دستگاه های مرتبط قرار دارد.

به گزارش ایرنا؛ بعد از وقوع سیل سال ۱۳۸۰ در گلستان با ۶۰۰ میلیارد ریال خسارت مالی و حدود  ۳۰۰ جان‌باخته طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ در راستای مدیریت روان آب و کاهش سیل در دستور کار قرار گرفت و اجرای آن از سال ۸۲ آغاز شد.

این طرح برای پوشش کامل ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی کم بازده با شیب بیشتر از ۱۴ درصد در نظر گرفته شد و قرار بود سالانه چهار هزار و ۲۰۰ هکتار به وسعت این باغات افزوده شود اما کمبود تخصیص مانع از اجرای کامل آن شد.

بر اساس این طرح اراضی شیبدار واقع در نوار جنوبی استان گلستان از بندرگز تا مراوه تپه باید به زمین های دارای پوشش‏ گیاهی دائمی و باغی تبدیل شود تا علاوه بر جلوگیری از وارد شدن خسارت در زمان بارش زیاد، به رونق اقتصادی استان نیز منجر گردد.

به گفته یک کارشناس ارشد آب در گلستان؛ کشت هدفمند محصولاتی همچون زیتون، گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان و علوفه کاری به صورت ترکیبی در اراضی شیبدار ضمن این که می تواند در توسعه پایدار و جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش خسارت سیل موثر باشد، موجب خودکفایی استان در تامین روغن شده و مزیت‎هایی مانند ایجاد هزاران فرصت شغلی، افزایش درآمد حدود ۳.۵ برابری کشاورزان و ارتقای حوزه گردشگری و تفرجگاهی این مناطق را به همراه دارد.

سید محسن حسینی افزود: برای شتاب گرفتن اصلاح اراضی شیبدار گلستان و تبدیل این تهدید به فرصت لازم است ضمن جلب مشارکت بهره برداران، از ظرفیت بخش خصوصی (به دلیل محدود بودن اعتبارات دولتی) بیشتر استفاده شود.

حفظ خاک و حاصلخیزی زمین های زراعی شیبدار و بهره برداری مطلوب از منابع خاک و آب، ایجاد کمربند سبز حفاظتی برای جنگل‌های بالادست، تامین بخشی از روغن خوراکی مورد نیاز کشور و حفظ و ایجاد اشتغال مولد و پایدار از جمله کارکردهای طرح تغییر کاربری اراضی شیبدار در گلستان است.

معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان هم گفت: اراضی شیبدار غیر جنگلی استان که همه ساله با انجام عملیات زراعی مورد تخریب قرار می گیرد، می توانند به باغ‌ تبدیل شده و ضمن تحصیل درآمد بیشتر، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، باعث حفاظت و حراست و توسعه از منابع ارزشمند خاک و آب شود.

نوید رضا فرهانی افزود: طی ۱۷ سال اخیر حدود ۲۷ هزار هکتار از اراضی شیبدار کم بازده گلستان با مشارکت بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ بهره بردار در بیش از ۴۰۰ روستای استان به باغ تبدیل شد و امسال هم قرار است ۹ هزار و ۷۶۲ هکتار از اراضی شیبدار استان به باغ مثمر تبدیل شود.

وی ادامه داد: هزار و ۷۲ هکتار توسعه باغ پسته قازانقایه در مراوه‌تپه، ۱۰۰ هکتار توسعه باغ گیاهان دارویی در مراوه تپه، توسعه باغ توت در سطح ۲۵۰ هکتار، توسعه هزار هکتار توتستان در کلاله و مراوه تپه و توسعه باغ گل محمدی به وسعت ۵۸ هکتار در منطقه شاهکوه گرگان از جمله طرح های تدوین شده برای اجرای طرح تغیییر کاربری اراضی شیب دار امسال گلستان است.

مطابق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و اقتصاد اصلی ساکنان آن بر پایه کشاورزی استوار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =