۲۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۷
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84147788
۰ نفر

برچسب‌ها

سفر وزیر خارجه عراق به ترکیه با کوله‌باری از پرونده

بغداد - ایرنا - وزیر خارجه عراق امروز (سه شنبه) برای دیدار با مقامات بلندپایه ترکیه به منظور بحث درباره چندین پرونده مهم در روابط دوجانبه، وارد آنکارا شد.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «الفرات» عراق در خبری کوتاه اعلام کرد: «فواد حسین» صبح امروز وارد آنکارا شد تا مقدمات سفر پنجشنبه آینده «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور به ترکیه را فراهم کند.

سفر الکاظمی به دعوت رسمی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه صورت خواهد گرفت.

«حسن الجنابی» سفیر عراق در ترکیه یکشنبه گذشته گفته بود که سفر الکاظمی و هیات وزاری همراهش افق همکاری دو جانبه را خواهد گشود و پرونده‌های مهمی در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و امنیتی را با مقامات بلندپایه ترکیه مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

وی همچنین بر تمایل عراق و ترکیه برای موفقیت این سفر و پیشرفت در توسعه روابط دوجانبه تاکید کرد.

الجنابی گفت: نخست‌وزیر عراق در صدر هیاتی بلندپایه روز هفدهم ماه جاری به دعوت اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به این کشور سفر می‌کند و پیش از آن، وزیر امور خارجه عراق برای توافق درباره بارزترین پرونده‌هایی که مورد بحث قرار خواهد گرفت، سفری به آنکارا خواهد داشت.

وی افزود: نفوذ تروریستها از مرزها و عملیات نظامی مرتبط با آن، فعال‌سازی و افزایش مبادلات تجاری که در حال حاضر 15 میلیارد دلار است و نیز مسائل همکاری در زمینه آب، مرزها، صادرات و واردات نفت و اقتصاد و همچنین فعال‌سازی کمیته‌های مشترک بین دو کشور بویژه شورای عالی همکاری راهبردی بین عراق و ترکیه و کمیته مشترک اقتصادی عراق به ریاست وزیران نفت و انرژی دو کشور از مهمترین پرونده‌های مورد بحث خواهد بود.

الجنابی به "وجود پرونده حقوقی دشواری اشاره کرد که برخی از اجزای آن درباره اموال بلوکه شده عراق" است.

وی همچنین به فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مبارزه با فعالیت‌های پولشویی و الزامات همکاری و هماهنگی در این زمینه اشاره کرد.

الجنابی گفت: تعداد زیادی از عراقی‌ها در ترکیه حضور دارند که برخی از آنها دارای اقامت قانونی و برخی دیگر از آن برخوردار نیستند و یک چارچوب قانونی برای رسیدگی به وضعیت آنها نیاز است؛ از جمله افتتاح کنسولگری‌های عراق در استان‌هایی در ترکیه که شمار زیادی از عراقی‌ها در آنجا ساکن هستند.

وی خاطرنشان کرد که عراق امیدوار است که توافقنامه قبلی بین دو کشور برای اعطای روادید در فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی بار دیگر به جریان بیفتند، چرا که این امر در سال 2016 از جانب ترکیه لغو شد و روادید الکترونیکی جایگزین آن شد و سپس در سال 2020 به روادید برچسب تبدیل شد که مشکلاتی را برای گردشگران عراقی ایجاد کرد و طرف عراقی نیز مجبور شد که مقابله به مثل کند و امید می‌رود که رایزنی‌های کنسولی، تردد شهروندان بین دو کشور را تسهیل کند.

وی تاکید کرد که به رغم کوتاه بودن سفر، اما برای حل مشکلات و پرونده‌های مطرح بین دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

الجنابی خاطرنشان کرد: پرونده‌های روابط دوجانبه دشوار است، اما دو هیات در مورد آنها با روحیه یافتن راه حل و تداوم گفت وگو از طریق کمیته‌ها و کارشناسان فنی، خواه در زمینه امنیت، ثبات، تروریسم و ​​تعقیب افراد مورد پیگرد قانونی یا پرونده‌های انرژی، مالی، مرزها، آب و سایر پرونده‌ها بحث خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =